لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

گزارش اجتماعی: نگرانی نهادهای امدادی بین المللی ازافزایش آوارگان غیرنظامی یمن به اردوگاه پناهندگان


صندوق کودکان سازمان ملل از تشدید درگیری های درشمال یمن ابراز نگرانی شدید کرده و تاکید نموده این جنگ که به عربستان سعودی نیز سرایت کرده، عامل تخلیه ٢۴٠ روستا و تعطیلی ۵۰ مدرسه شده است

سازمان ملل و نهادهای بین المللی امدادی اعلام کرده اند وضعیت اسف بارمردم غیرنظامی یمن دربحبوحه درگیری های روزافزون درمرزعربستان سعودی و یمن بدتر شده است.

بنا به گفته نهادهای بین المللی امدادی، هر روز تعداد بیشتری از مردم غیرنظامی خانه های خود را ترک می کنند و به اردوگاه های آوارگان در داخل خاک یمن پناه می برند.

سازمان پناهندگان سازمان ملل می گوید درحالی که جنگ بین نیروهای دولتی و نیروهای هوتی وارد چهارمین ماه درگیری ها می شود، تعداد زیادی از غیرنظامیان یمنی ازمناطق جنگ زده استان سعدا درشمال یمن فرار کرده اند.

آندرهج ماهچیچ، سخنگوی سازمان پناهندگان سازمان ملل می گوید: « طی چند روز گذشته حدود ١٥٠ خانواده جدید، یعنی حدود ٩٠٠غیرنظامی به طورروزانه به اردوگاه مزراک دراستان حجا پناه آورده اند. این تعداد درمقایسه با هفته های گذشته که رقمی معادل ٢٠ تا ٣٠ خانواده درروز بود، بسیار قابل توجه است. هم اکنون اردوگاه که حدود ١٠ هزار یمنی آواره درآن اقامت دارند، به حداکثر ظرفیت خود رسیده است. افزایش بی سابقه پناه آوردن جمعیت غیرنظامی، بر وضعیت بحرانی کنونی اردوگاه فشارمضاعفی وارد کرده است. درحال حاضر سه یا چهار خانواده دریک چادریک نفره اقامت دارند. همه این ها نگرانی های بسیاری را برای ما فراهم آورده است.»

ماهچیچ خاطرنشان می کند: « بیشترساکنان اردوگاه مزراک که تا به حال دوبار توسعه یافته، زنان و کودکان هستند. سازمان پناهندگان سازمان ملل، مرکزی را برای تامین نیازهای ویژه آن ها و ایجاد حس امنیت و محافظت برپا کرده است. »

کمیته بین المللی صلیب سرخ وهلال احمریمن درحال مراقبت از هزاران تن از مردم استان سعدا درمناطق هم مرز با عربستان سعودی هستند.

آن ها اعلام کرده اند در حالی که روزانه ١۴٠ تا ٢٨٠ آواره دراردوگاه ثبت نام می کنند، تعداد افرادی که به روستای ماندابا پناه آورده اند، رو به افزایش است.

دوروتی کریمیتساس، سخنگوی صلیب سرخ می گوید مردم غیرنظامی برای رسیدن به منطقه ای به نسبت امن، مسافت های بسیار طولانی را طی می کنند و زمانی که به اردوگاه می رسند، خسته، گرسنه و تشنه و نیازمند پناهگاه هستند.

وی می گوید نهادهای امدادی کمک های اولیه امدادی حیاتی را برای هزاران تن از این آوارگان فراهم می آورند اما با افزایش تعداد آوارگان، تامین مراقبتهای پزشکی و بهداشتی برای این افراد دشوارترخواهد شد.

صندوق کودکان سازمان ملل از تشدید درگیری های درشمال یمن ابراز نگرانی شدید کرده و تاکید نموده این جنگ که به عربستان سعودی نیز سرایت کرده، عامل تخلیه ٢۴٠ روستا و تعطیلی ۵٠ مدرسه شده است.

بنا به گفته یونیسف، سوء تغذیه بین کودکان یمنی ساکن اردوگاه های آوارگان به سطوح بسیار نگران کننده ای رسیده است و برخی از کودکان نیز جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG