لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

برغم پیشنهاد آتش بس، نبرد میان سربازان یمنی و شیعیان آن کشور باردیگر ازسرگرفته شد


برغم پیشنهاد آتش بس، نبرد میان سربازان یمنی و شیعیان آن کشور باردیگر ازسرگرفته شد
برغم پیشنهاد آتش بس، نبرد میان سربازان یمنی و شیعیان آن کشور باردیگر ازسرگرفته شد

مقامها در یمن میگویند روز یکشنبه نبردی میان نیروهای مسلح آن کشور و شورشیان شیعه در گرفت که حد اقل ۲۰ نفر کشته بجای گذاشت.

رهبر شورشیان شیعه در شمال یمن روز شنبه گفته بود که خواستار پایان گرفتن برخوردها است و شرایط دولت را برای آتش بس میپذیرد.

ولی مقامهای دولتی روز یکشنبه گفتند صنعا، با توجه به اینکه شورشیان قول نداده اند که به حملات خود به عربستان سعودی پایان دهند، آتش بس را رد کرده است.

عبدالمالک الهوثی، رهبر شورشیان روز شنبه گفت برای جلوگیری از آنچه که وی انهدام تمدن و توقف خونریزی خواند با شرایط پیشنهادی دولت برای آتش بس موافقت کرد. وی افزود حرکت بعدی بعهده دولت یمن است.

مقامهای یمن در ماه سپتامبر گذشته، حدود پنج ماه پیش پیشنهاد آتش بس دایم را به شورشیان شیعه پیشنهاد کردند و ضمن آن خواستار خلع سلاح، جمع کردن راه بندانها، آزادی سربازان اسیر شده و توقف دخالت آنها در دولت محلی شدند.

این پیشنهاد در پی تهاجم نیروهای دولتی در اوایل ماه اوت که «عملیات زمین سوخته» نام گرفته بود ارائه شد.

در پی تجاوز مرزی شورشیان به عربستان سعودی وتصرف بخشی از سرزمینهای آن کشور در ماه نوامبر پای عربستان سعودی به مناقشات شمال یمن کشیده شد. ولی هفته گذشته الهوثی، رهبر شورشیان گفت به جنگ مرزی با عربستان سعودی پایان میدهد و نیروهای خود را از سرزمینهایی که اشغال کرده است عقب میکشد.

کمیسیون پناهندگان سازمان ملل متحد میگوید از زمان مناقشات شمال یمن که از سال ۲۰۰۴ آغاز شد دست کم ۲۵۰ هزار نفر بیخانمان شده اند.

روز چهارشنبه گذشته نیز یک کنفرانس بین المللی در لندن برگزار شده بود که طی آن خطر تروریسم برخاسته از یمن و چگونگی کمک به آن کشور که از فقیر ترین کشورهای جهان عرب به شمار میرود برای بهبود وضعیت اقتصادی آن مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

XS
SM
MD
LG