لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

آتش بس موقت در یمن از نیمه شب دوشنبه آغاز می شود


پیش از این تلاش طرفین درگیر در یمن برای آتش بس بی نتیجه مانده بود.

در حالی که آتش بس هفت روزه در یمن یک روز قبل از آغاز گفتگوهای صلح در آن کشور، از نیمه شب چهاردهم دسامبر آغاز می‌شود، رویترز خبر داد دو فرمانده نظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در یمن کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری در یمن گفت، دو فرمانده نظامی عربستان و امارات به همراه تعدادی از نظامیان یمنی و سودانی در حمله موشکی شبه نظامیان شیعه حوثی کشته شدند.

بنا به این گزارش‌ها، حمله موشکی به اردوگاه نظامی در جنوب غربی شهر تعز، ضربه نظامی سنگینی به نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، سلطان محمد علی کتبی یکی از فرماهدهان نظامی آن کشور در نزدیکی تعز کشته شد. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان نیز سرهنگ عبدالله السهیان در تعز کشته شده است.

ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان مواضع حوثی‌ها را که صنعا پایتخت را تصرف کردند و به شهر بندری عدن پیشروی کردند، از اواخر ماه مارس سال جاری، هدف حملات هوایی قرار داده‌اند.

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض موفق شد، شهر عدن و شهری در نزدیکی صنعا را از شیعیان حوثی‌ مورد حمایت ایران پس بگیرد، اما هنوز در باز پس گیری شهر تعز موفق نبوده‌اند.

حوثی‌ها و نیروهای وفادار به عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن، روز سه شنبه نمایندگان خود را برای گفتگو با نمایندگان منصور هادی رئیس جمهوری حمایت شده از سوی کشورهای عرب و غربی به سوئیس اعزام خواهند کرد.

قرار است قبل از آغاز این گفتگو‌ها، آتس بس هفت روزه‌ای از نیمه شب دوشنبه چهاردهم دسامبر (۲۳ آذر ماه) به اجرا گذشته شود.

محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی‌ها روز یکشنبه از توقف موقت جنگ خبر داد و گفت "بر پایه آنچه توافق شده است، جنگ در روز چهاردهم ماه جاری متوقف و سپس ما وارد گفتگوی جدی و مثبت برای پایان جنگ می‌شویم."

سازمان ملل متحد پس از آن که طرفین بر دستور جلسه گفتگوهای صلح و بر قراری آتش بس موافقت کردند، از دولت منصور هادی و شبه نظامیان حوثی برای آغاز مذاکرات صلح در شهر ژنو سوئیس دعوت کرد.

گفتگوهای صلح قبلی در ماه ژوئن با شکست روبرو شد.

در ماه ژوئیه سال جاری، طرفین، با یک آتش بس موقت پنج روزه‌ موافقت کردند، اما هر یک دیگری را به نقض آن متهم کرده بود.

با این حال، طرفین می‌گویند، این بار تصمیم جدی برای پایان جنگ گرفته‌اند.

جنگ یمن تا کنون بیش از ۶ هزار کشته و صد‌ها هزار آواره بر جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG