لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

حملات هوائی جدید ائتلاف علیه شورشیان حوثی


ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز شنبه به حملات هوایی جدیدی علیه شورشیان حوثی در بندر عدن در جنوب یمن دست زد، و دستکم ۲۲ تن را کشت.

بمباران ۱۷ روز است ادامه دارد، و یمن رابه تبدیل شدن به یک کشور ورشکسته تهدید می کند. گروه های مسلح محلی در برابر پیشروی حوثی های تحت حمایت ایران بسوی جنوب ایستادگی کرده اند، اما شورشیان شیعه کنترل تاسیسات مهم دولتی را به دست گرفته اند.

در این میان،ایلمردان و کشتی های جنگی که گفته می شود متعلق به ائتلاف است، برای استیلا بر شهر عتق آماده می شوند. در آنجا حوثی ها و سربازان وفادار به علی عبداله صالح رئیس جمهوری سابق جمع شده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز شنبه ، برای دومین روز پیاپی،نزدیک ۳۰ تن تدارکات پزشکی، تجهیزات تصفیه آب و ژنراتور به صنعا، پایتخت یمن که در کنترل شورشیان قرار دارد، تحویل داد.

هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای یمن در ژنو به خبرنگاران گفت برای رسیدن کمک های بیشتر به یمن نیاز است جنگ دستکم چند ساعت درروز متوقف شود. او وضع در کشور را اگر هم نه فاجعه بار، فوق العاده نگران کننده نامید.

جنگ موجب بروز بحران انسانی در یمن شده است. بیش از ۶ هزار تن کشته شده اند، و ۱۰۰ هزار نفر از خانه خایشان گریخته اند. گزارش ها همچنین از کمبود دارو و دیگر تدارکات اساسی در برخی مناطق حکایت دارد.

حملات هوایی تاکنون نتوانسته است پیشروی شورشان حوثی را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG