لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

مردم یمن برای جانشینی صالح رای دادند


مردم یمن برای جانشینی صالح رای دادند
مردم یمن برای جانشینی صالح رای دادند

مردم یمن روز سه شنبه برای قطعی ساختن خروج علی عبداله صالح از قدرت رای دادند، و معاونش را بعنوان رییس جدید حکومت برگزیدند. دور کردن کشور از لبه جنگ داخلی از جمله وظایف او است.

عابد ربو منصور هادی معاون رییس جمهوری گفت رای گیری راه را برای حرکت به پیش در پی یک سال اعتراض ها علیه حکومت ۳۳ ساله صالح هموار می کند. اما پسران و برادرزاده های او هنوز فرماندهی واحد های اصلی ارتش و آژانس های امنیتی را در دست دارند.

در صنعا شمار رای دهندگان زیاد بود و مردم در برابر حوزه های رای گیری، مدارس و مساجد صف های طولانی تشکیل داده بودند.

اما انتظار می رفت در جنوب تعداد رای دهندگان بسیار پایین باشد. در آنجا جدائی خواهان محلی گفته بودند انتخاب جانشین صالح را تحریم خواهند کرد. خبرگزاری فرانسه می گوید جدائی خواهان کنترل نیمی از کیوسک های رای گیری در بندر عدن را بدست گرفتند. در قرارگاه های شورشیان شیعه در شمال دور یمن، بسیاری از حوزه ها خالی با بسته بودند.

بعنوان بخشی از برنامه همسایگان یمن در خلیج فارس، صالح در برابر مصونیت از مجازات کنار می رود. هادی بعنوان تنها کاندید با اجماع حزب حاکم صالح و ائتلاف اوپوزیسیون برگزیده شد.

صالح چهارمین دیکتاتور عرب است که با موج قیام های بهار عربی ناچار می شود مقامش را ترک کند. او در پیامی از آمریکا، که در آنجا به دلیل سوختگی های ناشی از حمله به مجتمع ریاست جمهوری در صنعا تحت درمان قرار دارد، مردم را به مشارکت انبوه در رای گیری فراخواند.

بیش از ۱۰ میلیون شهروند یمن صلاحیت دارند رای بدهند. با نتیجه که از پیش تعیین شده است، بالا بودن شمار رای دهندگان مهم است تا هادی بتواند تغییراتی را که در توافق انتقال قدرت مشخص شده است انجام دهد. تدوین قانون اساسی جدید، بازسازی نیروهای مسلح و برگزاری انتخابات چند حزبی از آن جمله است.

فعالان جوان که به خیابان ها ریختند و خواهان برکناری علی عبداله صالح شدند پیشاپیش رای گیری را محکوم کردند. آنها برنامه انتقال را قرار دادی در میان هیات حاکمه ای که آنرا شریک جنایت های صالح می بینند، از جمله کشتن معترضین در جریان قیام علیه او، تلقی می کنند.

چشم اندازهای انتقال ثابت و دمکراتیک در یمن، فقیر ترین کشور در جهان عرب، همچنان مبهم است. دولت مرکزی ضعیفی دارد و ارتش نیرومند آن گرفتار دو دستگی است. صالح عهد کرده است برای رهبری حزب خود باز گردد. افزون بر جنبش جدائی خواهانه در جنوب و شورش شیعیان در شمال، شاخه القاعده یمن یکی از فعالترین تشکیلات آن در جهان است.

XS
SM
MD
LG