لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

سفر رییس جمهوری یمن به آمریکا همچنان نامعلوم است


سفر رییس جمهوری یمن به آمریکا همچنان نامعلوم است
سفر رییس جمهوری یمن به آمریکا همچنان نامعلوم است

علی عبداله صالح، رییس جمهوری مستعفی یمن، همچنان در سلطان نشین عمان در خلیح فارس بسر می برد و روشن نیست چه وقت قصد دارد برای درمان پزشکی به آمریکا سفر کند.

یک مقام سفارت یمن در واشنگتن روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت او در مورد زمان ورود صالح اطلاعی ندارد و مقاله ای در وال استریت جورنال را که حاکی است خانواده صالح در جستجوی هواپیمایی برای سفر به نیویورک هستند تکذیب کرد.

در مقاله گفته می شود هواپیمای ریاست جمهوری یمن، که یک بوئینگ قدیمی ۷۲۷ است، از ورود به فرودگاه های آمریکا ممنوع است. مقام سفارت گفت صالح به هواپیمایی که بتواند او را به آمریکا ببرد دسترسی ندارد. صالح روز یکشنبه با یک جت صنعا را بسوی عمان ترک کرد، او گفت پیش از سفر به نیویورک برای دوره ای کوتاه در آنجا توقف خواهد کرد.

رسانه ها بنقل از دیپلمات ها در عمان و دستیاران صالح می گویند او سعی دارد موافقت سلطان عمان را با تبعید دایمی در آنجا بدست آورد، اما مقام سفارت یمن در واشنگتن این شایعه را «قویا» تکذیب کرد.

یک منبع نزدیک به مذاکراتی که به خروج صالح منجر شد به خبرگزاری فرانسه گفت اگر او سرانجام وارد امریکا شود، دست کم تا ۲۱ فوریه - ۲ اسفند - ، روزی که قرار است انتخابات ریاست جمهوری یمن برگزار شود، در عمان خواهد ماند. خبرگزاری فرانسه بنقل از منبع می گوید صالح «در بیمارستانی در نیویورک بستری نخواهد شد، اما با مشاوران پزشکی ملاقات خواهد کرد.»

آمریکا گفته است درخواست صالح برای سفر به ایالات متحده فقط برای درمان پزشکی تصویب شد، و مدت اقامت او «محدود خواهد بود.»

صالح در حمله ای به مجتمع ریاست جمهوری در صنعا در ژوئن گذشته بشدت مجروح شد و چند ماهی برای گذراندن دوره نقاهت در عربستان سعودی بستری بود.

صالح چند ساعت پیش از خروج از یمن، از طریق تلویزیون خداحافطی کرد و از مردم خواست او را بخاطر «کوتاهی هایی» که در حکومت ۳۳ ساله خود مرتکب شد ببحشند. او همچنین عهد کرد به کشور باز گردد و به رهبری حزب حاکم خود ادامه دهد.

در این میان، رویترز گزارش داد روز پنجشنبه دست کم ۲۲ تن در زدخورد بین شورشیان شیعه و رزمندگان یک گروه اسلامگرای سنی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG