لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

حمله مرگبار شورشیان شیعه در یمن


علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن موافقتنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس در مورد تفویض قدرت به معاونش را در چارچوب برنامه انتقال یمن به دمکراسی امضا کرد. ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱
علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن موافقتنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس در مورد تفویض قدرت به معاونش را در چارچوب برنامه انتقال یمن به دمکراسی امضا کرد. ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱

به گفته منابع امنیتی و ایلی یمن، شورشیان شیعه در حمله به یک مدرسه اسلامی و اماکنی دیگر در استان شمالی صعده دست کم ۲۱ نفر را کشتند و نزدیک به ۵۰ نفر دیگر را زخمی کرده اند.

یک مقام امنیتی و سنی این استان به خبرگزاری های خارجی گفت شورشیان شیعه زیدی، موسوم به حوثی ها، در روزهای شنبه و یکشنبه، به هدف های سنی را در شهرک دماجی به گلوله بستند. به گفته این منابع، یک مدرسه اسلامی که توسط سنی های موسوم به سلفی اداره می شود، جزو هدف ها بود.

استان صعده در سلطه شیعیان زیدی است، که سلفی ها را تهدیدی علیه خود می شناسند. پیکارجویان هر دو گروه در هفته های اخیر بارها با یکدیگر جنگیده اند، ضمن آنکه رهبران قبایل تلاش می کنند زمینه را برای رسیدن به توافقی در مورد آتش بس مساعد سازند.

شورشیان حوثی سال ها در شمال کشور شورش علیه دولت را ترغیب و رهبری می کردند تا اینکه دو طرف در اواخر سال گذشته در مورد آتش بس به توافق رسیدند.

در رویدادی دیگر، علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن اواخر وقت روز شنبه در پایان دیداری سه روزه از عربستان، که وی در آنجا موافقتنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس در مورد تفویض قدرت به معاونش را در چارچوب برنامه انتقال یمن به دمکراسی امضا کرد، به صنعا پایتخت آن کشور بازگشت.

اندکی پیشتر در روز شنبه، عبد ربو منصور هادی معاون ریاست جمهوری یمن روز ۲۱ فوریه ۲۰۱۲ را روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود، که رسما به حکومت ۳۳ سال حضور صالح در صحنه قدرت پایان می دهد.

برنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس که صالح و احزاب اصلی یمن با آن موافقت کرده اند به وی فرصت می دهد تا هنگام برگزاری انتخابات عنوان افتخاری مقام ریاست جمهوری را برای خود حفظ کند.

صالح در ده ماه گذشته با اعتراض های سراسری علیه حکومت استبدادی خود روبرو بود. بسیاری از معترضان از اینکه برنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس به وی پس از خروج از صحنه قدرت مصونیت از تعقیب می دهد ناراضی هستند.

XS
SM
MD
LG