لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

نیروهای یمن ۹ معترض را کشتند


نیروهای یمن ۹ معترض را کشتند
نیروهای یمن ۹ معترض را کشتند

نیروهای دولت یمن دست کم ۹ تن را در تعز، یکی از بزرگترین شهرهای کشور، کشته اند.
مسئولان پزشکی و شاهدان می گویند قتل ها بامداد جمعه پس از آن که نیروها گلوله باران تعز را از سرگرفتند روی داد، در آنجا تظاهر کنندگان از علی عبداله صالح رییس جمهوری خواسته اند کنار برود.
گزارش های خبری حاکی است نیروهای طرفدار دولت در نزدیکی میدان آزادی، محل اعتراضات جاری علیه صالح، آتش گشودند. رویترز می گوید زدوخوردهای مرگباری نیز بین نیروهای طرفدار صالح و پیروان رهبران عشایری مخالف درگرفت.
فعالان می گویند یک تن روز پنجشنبه در جریان حمله نیروهای دولتی در تعز کشته شد.
خشونت مرگبار با دیدار یک فرستاده سازمان ملل متحد مصادف شده است. جمال بن عمر روز پنجشنبه وارد یمن شد و قصد دارد صالح را به قبول برنامه ای که از او می خواهد قدرت را به یک معاون تحویل دهد، متقاعد سازد.
رهبر یمن چند بار گفته است شرایط برنامه را، که با میانجیگری شورای همکاری خلیح فارس تهیه شده است، خواهد پذیرفت. با این حال هر بار از امضای آن طفره رفته است.
فعالان اوپوزیسیون ماه ها است با برپا کردن تظاهراتی خواهان استعفای صالح شده اند. طرفدارانش نیز اغلب تظاهراتی برپا کرده اند.
صالح ممکن است هفته آینده برای قبول برنامه شورای همکاری خلیج فارس با فشار بیشتر اتحادیه اروپا روبرو شود. آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه می گوید اتحادیه اروپا قرار است درباره پیشنهادی بحث کند که دارائی های صالح را اگر با پایان دادن به حکومت ۳۳ ساله خود موافقت نکند، مسدود خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG