لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

اتحادیه اروپا: صالح آماده کناره گیری است


اتحادیه اروپا: صالح آماده کناره گیری است
اتحادیه اروپا: صالح آماده کناره گیری است

یکی از دیپلمات های اتحادیه اروپا به صدای آمریکا گفته است علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن نشان داده آماده است به معاون خود اجازه دهد انتقال سیاسی به رهبری جدید برای کشور را انجام دهد.

سفیر اتحادیه در یمن روز چهارشنبه گفت به باور او دولت و مخالفان می توانند به محض این که عبدالربو منصور هادی معاون رییس جمهوری روز پنجشنبه از سفر به آمریکا بازگردد، جزییات انتقال را قطعی کنند.

او می گوید دو طرف «ممکن است به توافق نزدیک باشند» اما لازم است اراده ای سیاسی برای رسیدن به آن نشان دهند.

علی عبدالله صالح با ۹ ماه اعتراضات صلحجویانه و شورش مسلح برای پایان دادن به حکومت دیکتاتوری ۳۳ ساله خود روبرو بوده است. وی بارها از امضای پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس خودداری کرده است.

در جدیدترین خشونت ها در یمن مسئولان پزشکی و فعالان می گویند در نبرد بین نیروهای دولت و رزمندگان مخالف در سومین شهر بزرگ کشور دست کم ۹ تن کشته شده اند.

به گفته آنان سربازان علی عبدالله صالح رییس جمهوری روز چهارشنبه چندین محله در شهر تعز را با تانک و خمپاره زیر آتش گرفتند. تعز، در جنوب یمن، مرکز قیام ۹ ماهه علیه حکومت ۳۳ ساله صالح بوده است.

شاهدان می گویند واحدهای ناراضی ارتش به آتش نیروهای هوادار صالح پاسخ دادند. چندین غیر نظامی از جمله کشته شدگان هستند و ۴۰ نفر نیز زخمی شده اند.

خبرگزاری فرانسه می گوید سربازان دولت یمن همچنین سه شنبه شب با رزمندگان وفادار به یک رهبر قبیله ای مخالف در صنعا جنگیدند. در این نبرد سه تن کشته شدند.

روز سه شنبه، خبرگزاری دولتی یمن به نقل از یک فرستاده اتحادیه اروپا گفت صالح به قبول طرح شورای همکاری خلیج فارس نزدیکتر شده است.

XS
SM
MD
LG