لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

زنان یمنی حجاب های اسلامی را آتش زدند


زنان یمنی حجاب های اسلامی را آتش زدند
زنان یمنی حجاب های اسلامی را آتش زدند

با وجود اعلام آتش بس بین دولت و نیروهای وفادار به یک ژنرال ناراضی در یمن، در خشونت های شبانه دست کم ۱۹ تن کشته شدند.

مسئولان پزشکی روز چهارشنبه گفتند قربانیان زدوخورد در شهرهای صنعا و تعز، رزمندگان عشایری و سربازان دولتی بوده اند.

در صنعا، نیروهای امنیتی به روی معترضانی که خواهان استعفای علی عبدالله صالح رییس جمهوری بودند آتش گشودند. نیروهای امنیتی همچنین با سربازان ناراضی به زدوخورد پرداختند. در این زدوخورد دست کم ۴۰ نفر زخمی شدند. در شهر تعز نیز گلوله باران سربازان دولتی دو تن، از جمله یک زن را کشت.

همچنین در پایتخت یمن صدها زن در اعتراض به سرکوب خونین معترضان، حجاب های اسلامی خود را آتش زدند. برخی نیز تابلوهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود «صالح قصاب زنان را می کشد» و «چه کسی از زنان یمن در برابر جنایت های اراذل حفاظت می کند؟»

آتش بس دیرگاه سه شنبه اعلام شد اما به سرعت با تیراندازی و انفجار درهم شکست. پیش از این نیز چندین توافق آتش بس شکسته شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد پرزیدنت صالح روز سه شنبه به سفیر آمریکا در صنعا گفته به برنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس پای بند است.

صالح روز دوشنبه نیز هنگام استقبال از یک قطعنامه شورای امنیت چنین نظری ابراز داشت و گفت برای گفتگو آماده است. قطعنامه از او می خواهد توافق خروج از قدرت را امضا کند.

در این میان، قرار بود روز چهارشنبه حمل گاز از خط لوله ای که شبه نظامیان به آن حمله کرده بودند از سر گرفته شود. پیشتر در اوایل اکتبر، مقام ها عملیات در پایانه «بلهاف» در خلیج عدن را در پی انفجاری که به آن آسیب رساند متوقف ساختند.

XS
SM
MD
LG