لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

تیر اندازی و انفجار در یمن پس از اعلام آتش بس


معترضان به کمک زخمی شدگان در صنعا شتافتند. ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱
معترضان به کمک زخمی شدگان در صنعا شتافتند. ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱

دولت یمن و نیروهای وفادار به یک ژنرال ناراضی روز سه شنبه آتش بس اعلام کردند، اما ساکنان پایتخت می گویند صدای انفجار و شلیک گلوله ساعاتی پس از اعلام آتش بس شنیده شده است.

دو طرف تایید کردند توافق از ساعت ۳ پس از نیمروز به وقت محلی آغاز می شود. با این حال ساکنان محله حسبه در صنعا صدای تیراندازی را پس از اجرای آتش بس شنیده اند. در گذشته چندین پیمان آتش بس شکسته شده است.

به گفته آنان سربازان وفادار به علی عبدالله صالح رییس جمهوری روز سه شنبه، در حالی که ده ها هزار نفر بار دیگر خواهان استعفای او شده بودند، دست کم ۴۰ نفر را نیز زخمی کردند و سپس به زد و خورد با سربازان ناراضی پرداختند.

روز دوشنبه صالح اعلام کرد از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن از او خواسته شده از قدرت کناره گیری کند استقبال می کند و آماده مذاکره است.

برنامه شورای همکاری خلیج فارس به صالح پیشنهاد می کند اگر ظرف ۳۰ روز قدرت را به یک معاون تحویل دهد از مجازات مصون خواهد بود. صالح دست کم در سه مورد از امضای برنامه خودداری کرده است و می گوید او نخست می خواهد جامعه بین المللی درباره یک جدول زمانی برای اجرای آن تضمین بدهد.

روز سه شنبه همچنین مقام های امنیتی یمن گفتند یک هواپیمای نظامی با ۱۵ سرنشین، شامل هشت سوری و ۷ یمنی، هنگام فرود در پایگاهی در جنوب کشور سقوط کرد و در این حادثه دست کم چهار تن کشته شدند.

به گفته مسئولان سقوط هواپیما احتمالا ناشی از نقض فنی بوده است.

XS
SM
MD
LG