لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

رییس جمهوری یمن برای انتقال قدرت ضمانت می خواهد


رییس جمهوری یمن برای انتقال قدرت ضمانت می خواهد
رییس جمهوری یمن برای انتقال قدرت ضمانت می خواهد

علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن می گوید او پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس را فقط در صورتی امضا خواهد کرد که تضمین هایی از کشورهای خلیج فارس، اروپایی و آمریکا دریافت کند.

صالح روز چهارشنبه در جلسه حزب حاکم یادآور شد برای اجرای برنامه انتقال قدرت پیش از آن که آنرا امضا کند به یک جدول زمانی نیاز دارد. او گفت برای امضای آن زیر فشار بین المللی بوده است.

پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس ایجاب می کند که صالح ظرف ۳۰ روز پس از امضای آن، در برابر مصنونیت خود و خانواده اش از مجازات، قدرت را به یک معاون واگذار کند. سپس معاون و یک دولت وحدت ملی برهبری اوپوزیسیون زمینه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ظرف ۶۰ روز پس از خروج رییس جمهوری آماده خواهند ساخت.

در این میان قرار بود توکل کارمان، فعال اوپوزیسیون و یکی از برندگان جایزه صلح نوبل، بعنوان بخشی از کمپین خود برای وضع تحریم هایی علیه دولت صالح در نیویورک با بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد ملاقات کند.

کارمان همچنین از سازمان ملل متحد خواسته است اعطای هر مصونیت قانونی به رییس جمهوری یمن و حلقه داخلی او را رد کند.

دیپلمات ها گفتند پیش نویس قطعنامه ای که شام سه شنبه بین اعضای شورای امنیت توزیع شد نسبت به ادامه خشونت در یمن ابراز نگرانی می کند و از صالح می خواهد کنار برود.

در خشونت روز چهارشنبه، مسئولان پزشکی و شاهدان در یمن گفتند یک مهاجم نارنجکی را بداخل بازاری در شهر «حبلین» در استان «لحج» انداخت و دو تن را کشت.

مسئولیت حمله را که در آن دست کم ۱۱ نفر نیز مجروح شدند کسی بر عهده نگرفته است.

یمن ماه ها است با خشونت مرتبط با قیام علیه حکومت خودکامه ۳۳ ساله علی عبداله صالح رییس جمهوری، و شورش ضد دولتی ستیزه گران اسلامی که با القاعده ارتباط دارند، دست بگیریبان بوده است.

روز سه شنبه سربازان وفادار به صالح در صنعا بروی معترضین آتش گشودند، چهار تن را کشتند و ده ها نفر را مجروح کردند.

XS
SM
MD
LG