لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

مخالفان صالح به صداقت رییس جمهوری در کناره گیری از قدرت شک دارند


سخنگوی مخالفان: سخنرانی صالح برای غرب بود زیرا هنگام ایراد آن، کشور برق نداشت و تلویزیون هیچکس روشن نبود. ۸ اکتبر ۲۰۱۱
سخنگوی مخالفان: سخنرانی صالح برای غرب بود زیرا هنگام ایراد آن، کشور برق نداشت و تلویزیون هیچکس روشن نبود. ۸ اکتبر ۲۰۱۱

مخالفان سیاسی یمن می گویند به اظهارات روز شنبه علی عبدالله صالح رییس جمهوری آن کشور در مورد آمادگی وی برای کناره گیری از قدرت و اینکه چنین اقدامی را ظرف چند روز آینده انجام می دهد، مشکوک هستند.

محمد الصبری، سخنگوی مخالفان گفت هدف رییس جمهوری از ایراد این سخنان، که از رادیو و تلویزیون پخش شد، خبر سازی در آستانه جلسه ای بود که قرار است روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تبادل نظر درباره تلاش های بی ثمر در متقاعد ساختن آقای صالح به امضای اسناد توافق انتقال قدرت تشکیل شود.

الصبری گفت چهار ماه از زمانی که آقای صالح برای نخستین بار اعلام کرد توافقنامه شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را در مورد انتقال قدرت می پذیرد می گذرد و اگر وی در اظهارتش صادق است باید همین حالا استعفا دهد.

صالح دست کم سه بار از ماه آوریل نسبت به کناره گیری از قدرت ابراز آمادگی کرده است اما هر بار پیش از آنکه توافقنامه انتقال قدرت به مرحله امضا برسد تغییرعقیده داده است. توافقنامه شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواستار آن است که صالح با انتقال قدرت به معاونت رياست جمهوری زمینه را برای تشکیل يک دولت وحدت ملی فراهم کند.

توکل کرمان، زن یمنی فعال حقوق بشر نیز که امسال جز برندگان جایزه صلح نوبل بود ضمن ابراز شک و تردید می گوید به اعتقاد فعالان، ریيس جمهوری استعفا نخواهد داد.

صالح در سخنرانی روز شنبه این شرط را تکرار کرد که قدرت را به رقبای دیرین از احزاب سیاسی واگذار نمی کند، که به توصیف وی جوانان معترض را در جريان اعتراض های موسوم به بهار عرب به اسارت خود درآورده اند. وی گفت هدف مخالفان، خرابکاری در روند قانون اساسی است که به نابودی کشور منجر می شود.

الصبری گفت سخنرانی صالح برای غرب بود زیرا هنگام ایراد آن، کشور برق نداشت و تلویزیون هیچکس روشن نبود. دوره زمانی قطع برق در یمن طی دو هفته گذشته طولانی تر شده و از جمله صنعا، گاه تا دو روز فاقد برق است.

XS
SM
MD
LG