لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

رهبر یمن به زودی استعفا می دهد


رهبر یمن به زودی استعفا می دهد
رهبر یمن به زودی استعفا می دهد

علی عبدالله صالح رییس جمهوری بمن می گوید «ظرف چند روز آینده» از قدرت کناره گیری خواهد کرد.

صالح این تصمیم را روز شنبه در سخنانی که از تلویزیون دولتی پخش شد اعلام کرد. او ۳۳ سال رهبر یمن بود، اما نزدیک به ۹ ماه نا آرامی و اعتراض پیاپی کشور را فلج کرده است. مخالفان می گویند تا صالح کنار نرود اصلاحاتی نمی تواند صورت گیرد. وی نزدیک به چهار ماه خارج از کشور بود و دوره درمان و نقاهت را در پی زخمی شدن در حمله به کاخ ریاست جمهوری در صنعا در اوایل ژوئن در عربستان سعودی می گذراند، اما حاضر نبود قدرت را رها کند.

شورای همکاری خلیج فارس درباره بپیشنهادی که از صالح می خواهد قدرتش را به یک معاون منتقل کند مذاکرات طولانی انجام داده است. در هفته ها و ماه های اخیر مذاکره کنندگان بر این باور بودند که فقط چند ساعت تا ترتیب دادن انتقال قدرت فاصله دارند، اما در هر مورد توافق متوقف شد.

در همین حال، روز شنبه انفجاری یک کلانتری در بندر عدن را تکان داد. یک افسر امنیتی را کشت و دست کم ۵ نفر را مجروح کرد. مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

در این میان، فعالان سیاسی، معترضان در سراسر یمن را تشویق کردند به حمایت از توکل کارمان تجمع کنند. وی که از چهره های برجسته مخالفان تلقی می شود، یکی از سه برنده جایزه صلح نوبل است و روز جمعه گفت جایزه را به «جوانان انقلاب در یمن» پیشکش می کند.

XS
SM
MD
LG