لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

هزاران یمنی بار دیگر خواهان کناره گیری رییس جمهوری شدند


هزاران یمنی بار دیگر خواهان کناره گیری رییس جمهوری شدند
هزاران یمنی بار دیگر خواهان کناره گیری رییس جمهوری شدند

هزاران یمنی روز جمعه در تجمعاتی در پی برگزاری نمازهای جمعه بار دیگر خواهان استعفای علی عبداله صالح رییس جمهوری شدند. یک روز پیشتر، مقامات آمریکایی ابراز امیدواری کردند که بزودی توافقی برای وادار ساختن او به کناره گیری امضا شود.
صالح علیرغم آن که درپی مجروح شدن در حمله ای به کاخ او در صنعا در عربستان سعودی بسر می برد، بعنوان رهبر باقی مانده است. نیروهای نظامی در صنعا یک حلقه حفاظتی در اطراف تظاهر کنندگانی که علیه صالح شعار می دادند ایجاد کردند.
در حالی که وضعیت سیاسی یمن متزلزل است و تظاهرات علیه صالح ادامه دارد، او چند روز پیش به معاون خود اجازه داد در کوشش برای پایان دادن به ماه ها بحران با اوپوزیسیون به گفت و گو بنشیند.
شورای همکاری خلیج فارس در ماه آوریل طرحی را برای پایان دادن به اشوب ضد دولتی در یمن پیشنهاد کرد. صالح سه بار با آن موافقت کرد، اما هر بار پیش از آن که قرار داد بتواند امضا شود، عقب نشست.
اسوشتید پرس روز جمعه گزارش داد یک مقام سعودی گفت صالح به یمن باز نخواهد گشت.
اوپوزیسیون و ایلمردان از ماه فوریه برای پایان فوری حکومت دیکتاتوری ۳۳ ساله او دست به اعتراض زده اند. سربازان یمن و وفاداران صالح تظاهر کنندگان و ایلمردانی را که علیه دولت اسلحه بدست گرفته اند سرکوب کرده اند.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت در شش ماه خشونت صدها تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG