لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

ائتلاف گروه های مخالف در یمن


علی عبدالله صالح در تلویزیون عربستان سعودی. ۱۶ اوت ۲۰۱۱
علی عبدالله صالح در تلویزیون عربستان سعودی. ۱۶ اوت ۲۰۱۱

فعالان مخالف دولت در یمن برای انتخاب یک «شورای ملی»، که راه های گرفتن قدرت از علی عبدالله صالح رییس جمهوری را بررسی خواهد کرد، جلسه ای در صنعا تشکیل داده اند.

این اقدام در روز چهارشنبه یک روز پس از آن صورت می گیرد که صالح اعلام کرد به زودی از عربستان سعوی باز خواهد گشت.

خبرگزاری فرانسه می گوید گروه های مخالف که در جلسه شرکت داشتند یک شورای ۱۴۳ نفری را برای هدایت آنچه فعالان آن را یک «انقلاب» می نامند انتخاب کردند.

معترضان مخالف دولت یمن از ماه ژانویه به خیابان ها ریخته اند و خواهان استعفای صالح شده اند. اما او در سخنرانی خود در روز سه شنبه مخالفانش را رادیکال های سیاسی نامید که می خواهند کشور را به عقب بازگردانند.

صالح، که برای درمان رخم های ناشی از حمله معترضان به مجتمع ریاست جمهوری در صنعا در ماه ژوئن به عربستان رفت، گفت خطاب او وفاداران دولت هستند که برای نشان پشتیبانی از وی در پایتخت جمع شدند.

هفته پیش، صالح به اعضای حزب حاکم گفت که وی طرح شورای همکاری خلیج را که از وی می خواهد قدرت را به یک معاون واگذار کند بررسی می کند.

در همین حال، ایلمردان وفادار به صالح می گویند ۱۰ ستیزه جو مظنون به همکاری با القاعده را بازداشت کرده اند. ستیزه جویان در جریان قیام شش ماهه علیه صالح، بر چندین بخش در جنوب یمن مسلط شده اند.

XS
SM
MD
LG