لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۸

معترضان یمنی خواستار آغاز روند انتقال قدرت شدند


معترضان یمنی در صنعا که خواهان استعفای علی عبدالله صالح هستند توسط سربازان (که در تصویر دیده نمی شوند) از پیش روی به سوی منطقه دولتی بازداشته شده اند - ۸ ژوئن ۲۰۱۱

در حالی که علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن در عربستان سعودی بستری است، معترضان از رهبر موقت کشور خواستار یک شورای انتقالی و تشکیل دولت جدید شدند.

تظاهرات روز چهارشنبه در مقابل اقامتگاه عبدالرب منصور معاون رییس جمهوری در صنعا ادامه داشت. با این حال، سربازان چادرهایی را که برخی از معترضان برپا کرده بودند جمع کردند.

در این میان، صالح از جراحاتی که در حمله راکتی هفته پیش به مجتمع ریاست جمهوری برداشت بهبودی پیدا می کند و گفته می شود در وضعی «ثابت» قرار دارد.

مقام های یمنی در آغاز گفتند جراحات صالح سبک است. با این حال، مقام های آمریکایی و یمنی پس از آن جراحات وی را بسیار جدی تر اعلام کردند. روز سه شنبه، منابع دیپلماتیک گفتند بیش از ۴۰ درصد بدن صالح، از جمله صورت، گردن و سینه او سوحته است. عقیده بر این است که صالح از ناحیه سر نیز مجروح شده است.

در غیبت رییس جمهوری، نا آرامی های ضد دولتی در یمن ادامه دارد.

از زمان آغاز قیام علیه صالح در ماه ژانویه، نزدیک به ۴۰۰ تن کشته شده اند.

در این حال، فرمانده ارشد نظامی آمریکا نگرانی هایی را درباره امکان مستحکم شدن موقعیت القاعده در یمن به دلیل آشوب و نا آرامی عنوان کرده است.

دریادار مایک مولن که برای دیداری به قاهره رفته است روز چهارشنبه گفت شاخه یمنی گروه القاعده در شبه جزیره عربستان ممکن است در نتیجه هرج و مرج در یمن خطرناکتر شود.

XS
SM
MD
LG