لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

درگيری نيروهای امنيتی يمن با جنگجویان قبیله ای


درگيری نيروهای امنيتی يمن با جنگجویان قبیله ای
درگيری نيروهای امنيتی يمن با جنگجویان قبیله ای

نیروهای امنیتی یمن با هزاران مبارز مخالف آماده برای ورود به صنعا، پايتخت این کشو، درگیر شدند. آنان به قصد کمک به ايلمردان وفادار به شیخ صادق الاحمر در پی ورود به صنعا هستند. این هرج و مرج رو به افزایش و همچنین درگيری ها، يمن را به یک جنگ تمام عیار داخلی نزدیک می کند.

شاهدان روز پنجشنبه گفتند که نیروهای دولتی، از جمله واحدهای گارد ويژه رياست جمهوری، با جنگجویان قبیله ای در پاسگاه کلیدی شمال پايتخت درگير شده اند. صنعا به دو بخش تقسيم شده است. بخش جنوبی در کنترل نیروهای امنیتی است که با نيروهای قبايلی در شمال شهر درنبرد هستند. دهها نفر از مردم در جنگ های اخیر کشته شده اند.

درگیریها فرودگاه صنعا را که در ١٠ کيلومتری شمال شهر واقع شده است به بسته شدن تهديد می کند. خیابان های پایتخت عمدتا خاليست و هزاران نفر از ساکنین به مناطق امنتر گريخته اند.

جان برنان، فرستاده آمریکا و مشاور پرزيدنت اوباما برای مقابله با تروریسم، روز پنجشنبه عربستان سعودی را به مقصد امارات متحده عربی برای ادامه مذاکرات پيرامون اوضاع يمن ترک کرد. او به دنبال جلب حمايت رهبران اين دو کشور برای برای فشار آوردن به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری يمن است تا طرحی را با میانجیگری قدرت های منطقه ای که پایان مسالمت آمیز حکومت نزدیک به ۳۳ سال او را تضمین می کند، قبول کند.

یمن با چندین درگیری دست به گريبان است: جنگ خيابانی در صنعا، ناآرامی ها و تظاهرات ضد دولتی مردمی در سراسر کشور و جنگ با شبه نظامیان اسلامگرا که شهر جنوبی زنجبار را تصرف کرده اند.

XS
SM
MD
LG