لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

شکست آتش بس در یمن


شکست آتش بس در یمن
شکست آتش بس در یمن

جنگ در یمن در چندین جبهه جریان دارد. شدت درگیری های به حدی است که خانه یکی از رهبران قبایل حامی مخالفان نیز مصون نمانده است.

منابع خبری گزارش داده اند که نیروهای دولتی روز سه شنبه در صنعا به خانه شیخ صادق الاحمر حمله کردند. گزارش ها حاکی است مخالفان کنترل چندین ساختمان دولتی در صنعا را به دست گرفته اند.

مقام های دولتی می گویند شبه نظامیان مخالف دولت دست کم سرباز دولتی را در شهر زنجبار در جنوب یمن کشته اند. نیروهای دولتی پس از تصرف شهر توسط ستیزه جویان اسلامگرا در روز یکشنبه، به حمله های هوایی متوسل شده اند. همچنین، شاهدان می گویند نیروهای امنیتی و معترضان در تعز به زدوخورد ادامه می دهند.

روز دوشنبه، نیروهای یمن بیش از ۲۰ تظاهر کننده را در تعز کشتند. سربازان گارد ریاست جمهوری و مردان مسلح لباس شخصی با پشتیبانی تانک پیش از سحرگاه وارد شهر شدند، و معترضان را که از هفته ها پیش در میدان اصلی شهر اردو زده اند، زیر آتش گرفتند. شاهدان می گویند سربازان به سوی معترضان تیراندازی کردند، چادرها را آتش زدند و یک کلینیک صحرایی مخالفان را ویران کردند.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید برخی گزارش های دریافتی حاکی است سربازان یمنی از روز یکشنبه بیش از ۵۰ معترض را در شهر تعز کشته اند. ناوی پیلای روز سه شنبه توسل فزاینده به زور علیه معترضان در یمن را محکوم کرد و آن را عملی نکوهیده نامید. وی از دولت خواست از حقوق انسانی شهروندان حفاظت کند.

پیلای همچنین از نیروهای امنیتی یمن به دلیل اشغال یک بیمارستان در تعز و ویرانی یک کلینیک صحرایی در نزدیکی اردوگاه معترضان انتقاد کرد. وی گفت نیروهای دولتی هرگز نباید به کارمندان و تاسیسات پزشکی حمله کنند. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت من از اعمال خشونت علیه معترضان در یمن تکان خوردم. وی ضمن محکوم کردن این خشونت خواستار گام های فوری در مسیر انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از دریافت گزارش های اسفبار در باره وضعیت زنجبار خبر داده است.

در همین حال سفارت آمریکا در صنعا حمله های بی دلیل و غیر قابل توجیه به معترضان جوان محکوم کرد. روز دوشنبه همچنین مقام های امنیتی یمن از تحقیق در باره سرنوشت سه امدادگر فرانسوی مفقود شده در استان حضر موت در جنوب این کشور خبر داد. گفته می شود خودرو این امداد گران را در حومه یکی از شهر های این استان پیدا شده است. وزارت امور خارجه فرانسه می گوید پیدا شدن این خودرو دلیل روشنی برای ربوده شدن این سه تن است.

XS
SM
MD
LG