لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

توقف میانجیگری در یمن به دلیل خودداری عبدالله صالح از همکاری


در این تصویر از تلویزیون دولتی یمن، پرزیندت عبدالله شاهد امضای پیمان انتقال قدرت از سوی نماینده مخالفان دولت است. ۲۲ مه ۲۰۱۱
در این تصویر از تلویزیون دولتی یمن، پرزیندت عبدالله شاهد امضای پیمان انتقال قدرت از سوی نماینده مخالفان دولت است. ۲۲ مه ۲۰۱۱

یک فرستاده شورای همکاری های کشورهای حوزه خلیج فارس که برای میانجیگری در یمن و پایان دادن به خونریزی ها با طرفین به گفت و گو پرداخته است می گوید این میانجیگری به دلیل خودداری از عبدالله صالح حاکم یمن از امضای پیمان انتقال قدرت این میانجیگری به تعویق افتاده است.

تصمیم مشاور شورای همکاری های کشورهای حوزه خلیج فارس روز یکشنبه و پس از آن اعلام شد که علی عبدالله صالح، حاکم یمن، از امضای پیمان انتقال قدرت خودداری کرد.

مخالفان دولت یمن که تظاهرات سراسری و گسترده ای علیه عبدالله صالح را سازماندهی کرده اند، از این پیمان استقبال کرده و آن را امضا کرده بودند.

بر اساس این توافق، عبدالله صالح و خانواده اش که از پیگرد قضایی مصون خواهند بود طی ۳۰ روز قدرت را به یک دولت انتقالی تحویل خواهد داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در واکنش به خودداری حاکم یمن از امضای پیمان انتقال قدرت، انتقاد کرد و آن را مایوس کننده خواند.

در بیانیه ای که وزیر امور خارجه ایالات متحده در این باره منتشر کرده افزوده است آقای صالح با این اقدام به تعهدات خویش پایبند نبوده و به درخواست های مردم یمن بی اعتنا بوده است.

پیش از آن سفیران ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای عربی در صنعا برای ساعاتی در یکی از سفارتخانه ها گرد آمده و در این باره به رایزنی پرداختند.

همزمان با این رویداد صدها هزار تن از مردم یمن در مخالفت با این تصمیم عبدالله صالح روز یکشنبه در میدان مرکزی صنعا دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG