لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

با شدت گرفتن درگیری ها در یمن دستکم ۲ تن کشته شدند


با شدت گرفتن درگیری ها در یمن دستکم ۲ تن کشته شدند
با شدت گرفتن درگیری ها در یمن دستکم ۲ تن کشته شدند

در یمن، در ادامه تظاهرات علیه علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، روز چهارشنبه دست کم دو تن جان خود را از دست داده و دستکم ۵ نفر زخمی شدند.

نیروهای امنیتی برای سومین روز شهر تعز و معترضان را محاصره کردند.

گزارش می رسد تک تیراندازان طرفدار دولت دو تظاهر کننده را در تعز کشته اند. رسانه های خارجی گزارش دادند معترضان در اثر شلیک گلوله، گاز اشک آور و ضرب و شتم نیروهای امنیتی مجروح شده اند.

در صنعا، پایتخت، نیز نیروهای امنیتی هزاران معترض را که به سوی ساختمان کابینه راه پیمایی می کردند و علیه علی عبدالله صالح شعار می دادند به گلوله بستند. مسئولان پزشکی می گویند ده ها نفر مجروح شدند.

خبرگزاری فرانسه می گوید با شدت گرفتن خشونت در یمن، دست کم ۷ تن از روز یکشنبه کشته شده اند.

در این میان، نمایندگان شش کشور عرب خلیج فارس از دولت یمن و مخالفان خواسته اند توافقنامه استعفای رییس جمهوری را امضا کنند.

شورای همکاری خلیج فارس این درخواست را روز سه شنبه در بیانیه مشترکی در پایان جلسه ای در عربستان سعودی عنوان کرد.

در بیانیه، اعضای شورا گفتند این توافق، که با پادرمیانی آنان به دست آمده، «بهترین راه» یمن برای خروج از بن بست سیاسی جاری است و کشور را از «شکاف های سیاسی بیشتر و از بین رفتن امنیت» نجات خواهد داد.

در این توافقنامه از علی عبدالله صالح خواسته شده است که قدرت خود را به یک معاون واگذار کند و ظرف ۳۰ روز کنار برود. ماده دیگر این توافتنامه تشکیل دولت وحدت با مشارکت مخالفان است.

با این حال، صالح حاضر نشده است توافقنامه را به عنوان رییس جمهوری امضا کند و می گوید آن را فقط به عنوان رهبر حزب حاکم امضا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG