لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

دیدار رهبران کشورهای عرب خلیج فارس درباره بحران یمن


تعز - ۱۰ مه ۲۰۱۱

در یمن، فعالان مخالف دولت گردهمایی های بیشتری برپا کرده اند و بر خواست خود برای برکناری علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، بار دیگر تاکید گذاشته اند. در همین حال رهبران کشورهای عرب خلیج فارس برای بحث درباره بن بست سیاسی یمن در عربستان سعودی ملاقات می کنند.

فعالان روز سه شنبه در حالی که علیه صالح شعار می داند در صنعا تجمع کردند و در خیابانی در تعز، سومین شهر بزرگ یمن، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند.

پیشتر در روز دوشنبه، نیروهای امنیتی در تعز به سوی معترضانی که یک خیابان را بسته بودند گاز اشک آور و گلوله شلیک کردند. دست کم سه تن جان سپرده و ده ها نفر زخمی شدند.

رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه شنبه برای بحث درباره مسائل منطقه ای در ریاض پایتخت عربستان سعودی گرد آمدند. بحران سیاسی در یمن بین رییس جمهوری و مخالفان در دستور مذاکرات قرار دارد. این جلسه در پی بی نتیجه ماندن طرحی برای پایان دادن به بن بست سیاسی یمن تشکیل می شود.

شورا همکاری خلیج فارس، شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، طرحی را پیشنهاد کرده اند که ایجاب می کند علی عبدالله صالح، در برابر مصونیت از مجازات، ظرف ۳۰ روز کناره گیری کند و قدرت را به یک معاون واگذار کند. در این طرح همچنین پیشنهاد شده است که یک دولت وحدت با مشارکت مخالفان تشکیل شود. اما صالح حاضر نشده است طرح پیشنهادی را در مقام خود به عنوان رییس جمهوری، آن گونه که شورای همکاری خلیج فارس می خواهد امضا کند و می گوید فقط به عنوان رهبر حزب حاکم کنگره آن را امضا خواهد کرد. صالح روز جمعه به طرفدارانش گفت وی در برابر پیشنهادهای استعفا مقاومت خواهد کرد تا آن که راه حلی با در نظرگرفتن معیارهای قانون اساسی ارائه شود.

XS
SM
MD
LG