لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

اعزام یک هیات روسی به یمن برای پیشبرد انتقال قدرت


مخالفان دولت صالح در برابر سربازانی که می خواهند معترضان را متفرق کنند - تعز ۳ مه ۲۰۱۱
مخالفان دولت صالح در برابر سربازانی که می خواهند معترضان را متفرق کنند - تعز ۳ مه ۲۰۱۱

یک هیات روسی به صنعا، پایتخت یمن، رفته است و سعی دارد پیشنهادی را که خواهان کناره گیری علی عبدالله صالح، رییس جمهوری از قدرت است، به پیش برد.

رسانه های یمن روز سه شنبه گزارش دادند این هیات با مقام های دولتی و گروه اصلی مخالفان، در پی متوقف شدن برنامه شورای همکاری خلیج فارس برای پایان دادن به بن بست سیاسی یمن، ملاقات می کند.

این طرح ایجاب می کند صالح قدرت هایش را به یک معاون واگذار کند و ظرف ۳۰ روز پس از امضای توافق استعفا دهد. همچنین یک دولت وحدت شامل اعضای مخالفان تشکیل خواهد شد و انتخابات ریاست جمهوری دو ماه پس از خروج صالح انجام خواهد گرفت.

رئیس جمهوری و مخالفان دولت یمن هفته گذشته با طرحی که برپایه آن پس از واگذاری قدرت به یکی از معاونان، به رئیس جمهوری یک ماه فرصت داده می شد تا از سمتش استعفا بدهد، توافق کرده بودند، اما علی عبدالله صالح در روزهای اخیر اعلام کرد به عنوان رئیس جمهوری یمن به امضای چنین طرحی تن نخواهد داد.

مقام های شورای همکاری خلیج فارس گفتند امضای قرارداد به طور نامحدود به تاخیر افتاده است.

آنها گفتند قرار است یک مقام ارشد شورا روز سه شنبه به یمن بازگردد و بار دیگر برای به جریان انداختن توافق تلاش کند.

در نا آرامی های ضد دولتی در یمن از ماه ژانویه دست کم ۱۴۰ تن کشته شده اند. معترضان خواهان برکناری فوری صالح هستند.

مقام ها می گویند ارتش روز دوشنبه به سوی معترضان در بندر عدن تیراندازی کرد و یک تظاهر کننده را کشت. فعالان و مسئولان پزشکی می گویند روز شنبه در عدن دست کم دو متعرض کشته شدند.

XS
SM
MD
LG