لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

برگزاری تظاهرات دوگانه در یمن


برگزاری تظاهرات دوگانه در یمن
برگزاری تظاهرات دوگانه در یمن

در یمن هزاران تظاهر کننده در پایتخت و نقاط دیگر جمع شده اند. برخی از برنامه انتقال دولت طرفداری می کنند و دیگران آن را کافی نمی دانند.

در صنعا جمعیت در تجمعی که با پشتیبانی دولت با عنوان «جمعه مشروعیت قانونی» ترتیب داده شده است شرکت کردند، در حالی که مخالفان آنچه را «جمعه بزرگداشت شهدا» نامیدند، سازمان دادند.

آسوشیتد پرس گزارش داد نیروهای امنیتی در شهر «حُدیده» به سوی معترضان آتش گشوده و سه نفر را مجروح کردند.

تظاهرات در حالی برگزار می شود که تردید نسبت به توافق بین یک ائتلاف دولتی و دولت شدت می گیرد.

این توافق، که با پادرمیانی شورای همکاری خلیج فارس به دست آمده، از علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، می خواهد قدرت را به یک معاون واگذار کند و ظرف ۳۰ روز پس از امضای آن کنار برود و یک دولت واحد که شامل اعضای مخالف خواهد بود تشکیل خواهد داد.

مقام ها گفته بودند توافق روز یکشنبه در عربستان سعودی امضا خواهد شد. اما هر دو طرف در روزهای اخیرا مردّد بوده اند.

ائتلاف مخالفان می گوید از آن بیم دارد که رییس جمهوری از توافقنامه برای درهم شکستن معترضان استفاده کند. خبرگزازی فرانسه می گوید در همین حال صالح نسبت به برخی از میانجیگران عرب، به ویژه قطر، ملاحظاتی ابراز داشته است.

برخی از مخالفان می گونید به این دلیل با توافق مخالفند که یک ماه برای استعفا به رییس جمهوری فرصت می دهد و او و خانواده اش را از مجازات مصون می سازد.

با این حال، کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق استقبال کرده است و آن را «بهترین شانس» یمن برای پرداختن به چالش های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی می داند.

XS
SM
MD
LG