لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

هشدار مخالفان دولت یمن علیه خشونت


سربازان یمنی در مقابله با معترضانی که خواهان استفای علی عبدالله صالح هستند - تعز، ۲۸ آوریل ۲۰۱۱
سربازان یمنی در مقابله با معترضانی که خواهان استفای علی عبدالله صالح هستند - تعز، ۲۸ آوریل ۲۰۱۱

دولت یمن و ائتلافی از مخالفان در حال رسیدن به توافقی برای انتقال قدرت از علی عبدالله صالح هستند، اما برخی رهبران مخالف دولت هشدار داده اند که ادامه خشونت ها می تواند مانع دستیابی به این توافق شود.

ائتلاف روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد در صورتی که صالح این توافق را برای کشتن شهروندان به کار گیرد، آن را امضا نخواهند کرد.

روز چهارشنبه، در زد و خورد بین نیروهای امنیتی و معترضانی که خواهان خروج فوری علی عبدالله صالح هستند، دستکم ۱۳ تن کشته شدند.

برخی از اعضای مخالف دولت می گویند آنان با توافق مخالف هستند زیرا یک ماه به رییس جمهوری برای استعفا فرصت می دهد و او و خانواده اش را از مجازات مصون می سازد. با این حال، ائتلاف اصلی یمن، این توافق راپذیرفته است.

سازمان عفو بین الملل نیز از دادن مصونیت به صالح ابراز نگرانی می کند.

یک مقام گفت نباید به او اجازه داده شود از «پاسخگویی به فهرست بلند موارد نقض حقوق بشر که در دوره حکومتش صورت گرفته است بگریزد.»

با این حال، کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این توافق، که با میانجیگری شورای همکاری خلیج فارس به دست آمد، استقبال کرده است و آن را «بهترین شانس» یمن برای پرداختن به چالش های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی می نامد.

XS
SM
MD
LG