لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

اعتراضات پراکنده در یمن


مخالفان دولت صالح روز سه شنبه در صنعا خواستار استفای وی شدند - ۲۶ آوریل ۲۰۱۱
مخالفان دولت صالح روز سه شنبه در صنعا خواستار استفای وی شدند - ۲۶ آوریل ۲۰۱۱

از یمن گزارش می رسد به رغم موافقت با طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس، روز سه شنبه اعتراضات پراکنده ای در سراسر کشور صورت گرفت.

ائتلاف اصلی اپوزیسیون روز دوشنبه با این طرح موافقت کرد و راه را برای یک انتقال سیاسی پس از دو ماه آشوب و خشونت هموار ساخت. بر اساس این طرح، آقای صالح مقام خود را ۳۰ روز پس از تایید رسمی آن توسط رییس جمهوری و اپوزیسیون، ترک می کند.

خبرگزاری های غربی گزارش می دهند که دو طرف توافق را ظرف یک هفته در عربستان سعودی امضا خواهند کرد.

روز سه شنبه، برخی از فعالان به تظاهرات ادامه دادند و خواستند صالح بی درنگ خارج شود. رسانه های غربی گزارش دادند سربازان به سوی معترضان آتش گشوده و چندین نفر را زخمی کردند.

خبرگزاری رویترز از مرگ یک تن در شهر تعز، کانون تظاهرات علیه صالح خبر می دهد. گزارش می رسد اعتراضاتی نیز در بندر عدن برپا شد.

رهبران مخالفان روز دوشنبه گفتند آنها در پی دریافت توضیحاتی از شورای همکاری خلیج فارس موافقت کردند در یک دولت پیشنهادی وحدت ملی شرکت کنند. ائتلاف هفت حزبی در آغاز گفته بود به دولت وحدت نخواهد پیوست.

بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس، یک دولت انتقالی، به سرپرستی یک معاون رییس جمهوری که آقای صالح تعیین خواهد کرد، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که ۶۰ روز دیگر خواهد بود، اداره امور کشور را بر عهده خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG