لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

ارائه طرح خروج به رییس جمهوری یمن


آرشیو
آرشیو

مقام های یمنی می گویند سازمان کشورهای عرب خلیج فارس پیشنهاد بازنگری شده ای را برای شتاب بخشیدن به کنار رفتن علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، از قدرت و برگزاری انتحابات جدید به وی ارائه داده است.

طرحی که روز پنجشنبه ارائه شد، استعفای صالح و یک دوره انتقالی سه ماهه را شامل می شود. صالح قدرت و اختیاراتش را به یک معاون واگذار خواهد کرد و سپس ظرف دو ماه یک دولت وحدت تشکیل خواهد داد.

بر اساس طرح، اعضای حزب حاکم نیمی از دولت وحدت را کنترل خواهند کرد، ۶۰ درصد در اختیار یک ائتلاف اپوزیسیون خواهد بود و ۱۰ درصد را گروه های غیر وابسته بر عهده خواهند داشت. انتخابات ریاست جمهوری دو ماه پس از استعفای صالح برگزار خواهد شد.

در مقابل، گروه های اپوزیسیون موافقت خواهند کرد به اعتراضات ضد دولتی پایان دهند.

به گفته مقام ها عبداللطیف الزایانی، دبیر کل «شورای همکاری خلیج» پیشنهاد را روز پنجشنبه در جریان دیداری با صالح در صنعا، پایتخت، ارائه داد.

به گفته خبرگزاری رویترز زایانی سپس با رهبران اپوزیسیون ملاقات کرد، اما درباره پیامد مذاکرات گزارشی منتشر نشده است.

اپوزیسیون پیشنهاد قبلی شورای همکاری خلیج را که صالح، خانواده و دستیاران نزدیک او را از هر مجازاتی مصون می ساخت رد کرد.

رسانه های دولتی یمن روز پنجشنبه به نقل از صالح گفتند وی از تلاش های شورا برای پایان گرفتن نا آرامی ها در یمن استقبال می می کند.

خبرگزاری یمن گزارش می دهد صالح در جریان گفت و گو با زایانی درباره برقراری وحدت، امنیت و ثبات در یمن بحث کرده، اما به طرح انتقال اشاره نمی کند.

روز پنجشنبه روسیه علیه میانجیگری خارجی در یمن هشدار داد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه گفت رهبران کشور و اپوزیسیون مناقشه را باید در داخل حل کنند.

از آغاز تظاهرات ضد دولتی در یمن در ماه ژانویه، بیش از ۱۲۰ تن در زد و خورد بین نیروهای امنیتی و معترضان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG