لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

در سرکوب معترضان در یمن سه تن کشته شدند


بر روی دست نوشته ای که معترضان در دست دارند نوشته شده: «اگر رژیم بماند، همه را خواهد کشت»
بر روی دست نوشته ای که معترضان در دست دارند نوشته شده: «اگر رژیم بماند، همه را خواهد کشت»

شاهدان در یمن می گویند پلیس در تیراندازی به سوی معترضان مخالف دولت در دو شهر عمده، سه تن را کشته و چندین نفر را مجروح کرده است.

شاهدان گفتند در تعز پلیس مردی را هدف گلوله قرار داد. مسئولان پزشکی می گویند در سرکوب مشابهی در صنعا، پایتخت، دو مرد جان سپردند و ده ها نفر مجروح شدند.

معترضان در دو ماه گذشته برای پایان گرفتن حکومت ۳۲ ساله صالح دست به تظاهرات زده اند. وی گفته مایل است در یک انتقال منظم قدرت کنار برود، اما مخالفان خواهان خروج فوری او هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد برای نخستین بار از آغاز اعتراضات در یمن درباره نا آرامی ها در کشور بحث کند. جلسه روز سه شنبه به پیشنهاد سفیر آلمان تشکیل می شود و دیپلمات ها می گویند بحث ها یک علامت سیاسی خواهد فرستاد که نا آرامی به نگرانی فزاینده ای برای جامعه بین المللی تبدیل می شود.

همچنین، قرار است هیات بلند پایه ای از حزب حاکم یمن در امارات متحده عربی با میانجی های شورای همکاری خلیج فارس ملاقات کند.

رهبران مخالفان روز یکشنبه در عربستان سعودی با وزیران امور خارجه شورا ملاقات کردند اما از این ملاقات هیچ نتیجه ای حاصل نشد.

از آغاز اعتراضات در نیمه ژانویه، در خشونت بین نیروهای طرفدار صالح و مخالفان دولت بیش از ۱۱۶ تن کشته شده اند.

روز دوشنبه، در بندر الحُدیده در کرانه دریای سرخ، نیروهای امنیتی به سوی معترضان آتش گشودند و دست کم ۸۰ نفر مجروح شدند.

ساکنان شهر می گویند پلیس با لباس شخصی گلوله های واقعی شلیک می کرد، در حالی که دیگر ماموران امنیتی با چماق و گاز اشک آور تظاهر کنندگان حمله می کردند.

XS
SM
MD
LG