لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

رییس جمهوری یمن از رهبری خود دفاع می کند


مخالفان دولت در تعز از علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، می خواهند که از قدرت کناره گیری کند
مخالفان دولت در تعز از علی عبدالله صالح، رییس جمهوری، می خواهند که از قدرت کناره گیری کند

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن از رهبری خود دفاع کرده است.

در حالی که اعتراض مخالفان و هواداری طرفداران دولت ادامه دارد، صالح روز جمعه در سخنانی در جمع حامیان خود در صنعا گفت حضور آنها نشانی بر «مشروعیت قانونی»او است. در این میان، تظاهراتی علیه صالح در نقطه ای دیگر در پایتخت و شهرهای دیگر برپا شده است.

پیشتر در شامگاه پنجشنبه، گروهی از رهبران مذهبی و قبیله ای اعلام کردند آنها جانب معترضان را گرفته اند و از رییس جمهوری خواستند استعفا دهد.

رهبران متنفذ پس از جلسه ای در شامگاه پنجشنبه بیانیه ای صادر کردند که از صالح می خواهد به درخواست های مردم پاسخ گوید و به سرعت کنار برود.

مخالفان دولت یمن پیشنهاد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را برای میانجیگری جهت انتقال قدرت رد کرده اند و می گویند این پیشنهاد صالح و خانواده اش را از مجازات حفاظت می کند و زمانی برای خروج او مشخص نمی سازد. رهبران مخالفان اصرار دارند که رییس جمهوری ظرف دو هفته استعفا دهد.

در زد و خوردهایی که از آغاز اعتراضات در اواخر ژانویه بین نیروهای امنیتی و مخالفان دولت در گرفته است بیش از ۱۰۰ تن کشته شده اند.

معترضان می گویند آنان از مشکلات جاری از جمله فساد گسترده و بیکاری رو به افزایش به ستوه آمده اند. حتی پیش از به راه افتادن نا آرامی ها، یمن با یک شورش جدائی خواهانه در جنوب و عناصر القاعده در کشور در نبرد بود.

XS
SM
MD
LG