لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۸

شبه نظامیان یمنی بخش هایی از جنوب کشور را تصرف کردند


شبه نظامیان یمنی بخش هایی از جنوب کشور را تصرف کردند
شبه نظامیان یمنی بخش هایی از جنوب کشور را تصرف کردند

همزمان با تلاش های رئیس جمهوری ضعیف شده ی یمن در حل بحران فزاینده سیاسی، مقامات امنیتی این کشور می گویند شبه نظامیان اسلامگرا بخش هایی از یک شهر جنوبی را تصرف کرده و در مرکز این کشور حمله ای مرگبار را علیه سربازان یمنی ترتیب دادند.

مسئولان می گویند نیروهای اسلامگرا در نبردی که سربازان دولتی را مجبور به عقب نشینی کرد، کنترل بخش هایی از شهر جعر در استان جنوبی إبین را تصرف کردند.

همزمان، حمله افراد مظنون به عضویت در القاعده، روز یکشنبه در مرکز یمن دست کم شش سرباز یمنی را کشت و چهار نفر دیگر را زخمی کرد.

علی عبدالله صالح رئیس جمهوری یمن متحد دیرینه ایالات متحده در پیکار علیه القاعده، هفته ها است که با تظاهرات عمومی مردم روبرو شده است که خواهان برکناری وی پس از ۳۲ سال تکیه بر قدرت هستند. نیروهای امنیتی آقای صالح هم با شبه نظامیان القاعده که با استفاده از بخش های بی قانون یمن حملاتی را علیه دولت این کشور و نیروهای غربی ترتیب دادند، مبارزه می کنند و هم از سوی دیگر با فعالان اپوزیسیون وارد درگیری خونین شده اند.

آقای صالح، روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت اگر مخالفان آنچه را که او «کناره گیری شرافتمندانه» خواند تضمین کنند، حاضر است «ظرف چند ساعت» از مقام خود کناره گیری کند. اما او در عین حال گفت حتی اگر از ریاست جمهوری کناره بگیرد مسئولیت حزب حاکم را ترک نمی کند. او همچنین تاکید کرد که یمن را ترک نخواهد کرد و «به دنبال سکونت در جده یا پاریس نیست».

علی عبدالله صالح همچنین هشدار داد که یمن یک «بمب ساعتی» است و امکان آن وجود دارد که «مانند سومالی وارد جنگ داخلی شود».

XS
SM
MD
LG