لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

یمن در جستجوی عاملان پرونده بسته های انفجاری


یمن در جستجوی عاملان پرونده بسته های انفجاری
یمن در جستجوی عاملان پرونده بسته های انفجاری

عبدل رحمان برمان، وکيل حقوق بشردر صنعا، می گويد اطلاعات موجود نشان می دهد که دو متهم اخیر در اين توطئه دست نداشته اند

دولت يمن می گويد که به جستجوی خود برای دستگيری کسانی که در ارسال مواد منفجره به مقصد آمريکا دست داشته اند ادامه خواهد داد. مواد منفجره ارسالی از يمن در فرودگاه های دبی و بريتانيا کشف شد. مقامات يمنی دو زن را بازداشت کرده اند که دستگيری آنها سولات بسياری را برانگيخته است.
در حاليکه پليس يمن در جستجوی مظنونان ديگر این پرونده است، دولت يمن آماده باش امنيتی را در سراسر صنعاء، پايتخت این کشورافزایش داده است. زنان بازداشت شده را يک مادر و دختر تشکيل می دهند. گزارش شده است شماره تلفن اين دختر، که يک دانشجوی دانشگاه است، بر روی يکی از بسته های کشف شده بوده است.
امّا عبدل رحمان برمان، وکيل حقوق بشردر صنعا، می گويد اطلاعات موجود نشان می دهد که آنها در اين توطئه دست نداشته اند. برمان می افزايد به اعتقاد وی دختر دانشجو قربانی دسيسه کسی شده است که از شماره تلفن او استفاده کرده است.
استيفن اشتاين بايزر، مدير موسسه آمريکا برای مطالعات يمن در صنعاء نيز موافق اظهارت برمان است.
اشتاين بايزر می گويد اگر کسانی به چنين توطئه ای پيچيده ای و سازمان يافته ای دست می زنند، آنها دستکم به منظور گمراه کرده مأمورين امنيتی نوعی اطلاعات ساختگی، از جمله شماره تلفن و يا آدرس هایی را نيز ارائه می کنند. اشتاين بايزر در عين حال می گويد که به نظر می رسد که بازداشت اين دو زن بر اساس گزارش مأموران اطلاعاتی صورت گرفته، که در اين صورت از مشروعيت و اعتبار بيشتری برخوردار است.
آمريکا و عربستان سعودی به منظور مقابله يمن با گروه تروريستی القاعده در کشورهای عربی، ظرف سال گذشته کمک های مالی خود را به اين کشور افزايش داده اند. بنظر می رسد در توطئه بمب گذاری گروه القاعده در شبه جزیره عربستان دست داشته است.
مقامات آمريکا گفته اند که بمب های داخل کاتريج پرينتر «پیچیده» بودند. مقامات می گویند این بمب ها با بمب گذاری های قبلی ابراهيم حسن العسيری، بمب ساز گروه تروريستی القاعده که به اعتقاد آنها در حال حاضر در يمن زندگی می کند، شباهت دارد. عربستان سعودی، مسوولان امنیتی آمریکا را از بسته های بمبگذاری در هواپیماهای باری مطلع کرد.
اشتاين بايزر گفت که عربستان سعودی مدتهاست که با کشورهای جنوبی خود که با آنها مرزهای مشترک طولانی دارد روابط کم رنگی داشته است، ولی اخيراً اولویت هایش را تغییر داده است.
اشتاين بايزر می گويد که عربستان سعودی تشخيص داده است که مبارزه با تروريسم در يمن، ارتباط مستقيم با منافع آن کشور دارد. عربستان سعودی با گسترش روابط با يمن تلاش می کند که دستکم نگذارد تروريستها از يمن به خاک آن کشور نفوذ کنند.

XS
SM
MD
LG