لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۵

رییس جمهوری یمن خواستار انتقال قدرت از طریق انتخابات شد


رییس جمهوری یمن خواستار انتقال قدرت از طریق انتخابات شد
رییس جمهوری یمن خواستار انتقال قدرت از طریق انتخابات شد

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن می گوید متعهد به انتقال صلح آمیز قدرت از طریق برگزاری انتخابات است.

آقای صالح در یک سخنرانی تلویزیونی گفت به اجرای طرح ابتکاری کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای انتقال قدرت تعهد دارد. اما او هیچ وعده ای برای کناره گیری از قدرت نداد. این طرح که مدتی طولانی با بن بست روبرو بوده است، خواستار تحویل قدرت از سوی آقای صالح به معاونش است.

سخنرانی تلویزیونی علی عبدالله صالح، اولین حضور تلویزیونی او از زمان بازگشت به صنعا، پایتخت یمن در روز جمعه است. آقای صالح پس از مجروح شدن در حمله به کاخ ریاست جمهوری اش در ماه ژوئن، مدت سه ماه در عربستان حضور داشت و بستری شده بود.

علی عبدالله صالح گفت رای گیری باید انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی و انتخابات محلی را شامل شود. او همچنین رقبای خود را سرزنش کرد و گفت آنها هرج و مرج را تشویق می کنند. رییس جمهوری یمن گفت قانون اساسی یمن، اجازه اعتراضات صلح آمیز را می دهد اما اجازه سرقت و تخریب اموال دولتی را نمی دهد.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی گفت طرح ابتکاری کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تنها راه حل بحران است. او از همه طرف ها در یمن خواست برای جلوگیری از خشونت و کشتار بیشتر، خویشتنداری نشان دهند.

سخنرانی آقای صالح تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که نیروهای یمنی با شلیک به سمت گروه بزرگی از معترضان در صنعا، ۱۸ نفر را مجروح کردند. شاهدان می گویند معترضان به سمت مرکز فرماندهی ارتش در حرکت بودند.

صدها نفر از دیگر معترضان در میدان تغییر صنعا تظاهرات کردند. این میدان مرکز اعتراضات ضد دولتی در پایتخت بوده است. راه پیمایان برای معترضانی که هفته گذشته کشته شدند، دعا کردند. آن حادثه یکی از خونبارترین رویداد های یمن از زمان آغاز اعتراضات در ماه ژانویه بوده است.

XS
SM
MD
LG