لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۸

درگیری ها در پایتخت یمن برای سومین روز پیاپی ۹ کشته بر جا گذاشت


درگیری ها در پایتخت یمن برای سومین روز پیاپی ۹ کشته بر جا گذاشت
درگیری ها در پایتخت یمن برای سومین روز پیاپی ۹ کشته بر جا گذاشت

در زد و خورد نیروهای امنیتی یمن با سربازان ناراضی و معترضان، دست کم ۹ تن در صنعا کشته شده اند.

این سومین روز پیاپی خشونت در پایتخت یمن است. از روز یکشنبه بیش از ۶۰ تن جان سپرده و ۶۵۰ نفر زخمی شده اند.

درگیری ها، روز سه شنبه میان نیروهای امنیتی و معترضان که خواهان برکناری علی عبدالله صالح هستند، ادامه یافت. این در حالی است که روز دوشنبه، نیروهای حامی صالح ۳۱ نفر را در پایتخت یمن با شلیک گلوله کشتند.

نیروهای دولتی از روز یکشنبه با شلیک به سمت هزاران نفر از معترضان دموکراسی خواه در یمن، دست کم ۵۷ نفر از آنان را کشته و ۶۵۰ نفر دیگر را زخمی کرده اند.

در شهر تعز، واقع در جنوب یمن نیز چهار نفر دیگر در درگیری های روز دوشنه کشته و ۴۰ نفر نیز مجروح شدند.

سرکوب مرگبار معترضان باعث بروز درگیری های شدید مسلحانه میان نظامیان طرفدار صالح و وفاداران به ژنرال علی محسن الاحمر شد. ژنرال علی محسن الاحمر چند ماه پیش به معترضان پیوست. از آن زمان صنعا بین نیروهای وفادار به او و نیروهای حامی دولت تقسیم شده است.

دیپلمات ها و سیاست مداران یمنی تلاش می کنند طرحی را که بر اساس آن آقای صالح از قدرت کناره گیری خواهد کرد، زنده کنند. این طرح مدت زیادی است که متوقف مانده است.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه استفاده بیش از اندازه دولت یمن از زور را به شدت محکوم کرد و خواهان خویشتنداری شد.

دولت یمن روز دوشنبه گفت از خشونت هایی که از روز یکشنبه در پایتخت روی داده متاسف است و آن را محکوم می کند. وزیر امور خارجه یمن به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت دولت او تحقیق خواهد کرد و مسئولان را به مجازات خواهد رساند.

جمال بن عمر، فرستاده سازمان ملل متحد و عبدالطیف زیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز دوشنبه وارد صنعا شدند و انتظار می رود در گفتگو ها شرکت کنند.

سفارت آمریکا در پایتخت یمن اعلام کرد از خونریزی متاسف است و امیدوار است موافقت با انتقال قدرت ظرف یک هفته به دست آید.

صالح روز دوشنبه در ریاض با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی ملاقات کرد .

جنبش اعتراضی یمن، به رهبری جوانان، که از دستور صالح به معاونش برای مذاکره درباره تقسیم قدرت به خشم آمده بود، هفته پیش بر تظاهرات شدت بخشید. بسیاری این اقدام را جدید ترین تاکتیک تاخیری رییس جمهوری دانستند.

XS
SM
MD
LG