لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

رییس جمهوری یمن دستور مذاکرات انتقال قدرت را صادر کرد


رییس جمهوری یمن دستور مذاکرات انتقال قدرت را صادر کرد
رییس جمهوری یمن دستور مذاکرات انتقال قدرت را صادر کرد

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن که نزدیک به یک ماه پیش طی یک حمله به کاخ ریاست جمهوری اش مجروح و در عربستان سعودی بستری شد، به معاونش اعلام کرده است بر اساس یک طرح انتقال قدرت، مذاکرات با اپوزیسیون را آغاز کند.

این طرح از حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برخوردار است. اما ائتلاف اصلی اپوزیسیون یمن، این موضوع را رد کرده است.

ابوبکر القربی، وزیر امورخارجه یمن به تلویزیون دولتی این کشور گفت او با علی عبدالله صالح در بیمارستان دیدار کرده است. وزیر امورخارجه یمن گفت با آقای صالح در مورد طرح ابتکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مورد بحران سیاسی کشور گفتگو کرده است.

این طرح که از حمایت ایالات متحده نیز برخوردار است، از آقای صالح می خواهد قدرت را واگذار کند و در عوض، از پیگرد قضایی مصون باشد.

رییس جمهوری یمن در ماه های اخیر سه بار با این طرح موافقت کرده اما هر بار، در دقیقه آخر از امضای آن خودداری کرده است.

محمد قحطان، سخنگوی اپوزیسیون گفت وضعیت وخیم اقتصادی کشور و وضعیت امنیتی یمن، اجازه ملاقات ها و مذاکرات بیشتر را نمی دهد. او گفت آقای صالح باید پیش از امکان انجام هرگونه گفتگو، فورا قدرت را واگذار کند.

مسوولان یمنی گفته بودند آقای صالح این هفته، برای اولین بار از زمان حمله به کاخ ریاست جمهوری اش، در ملاء عام حضور می یابد، اما آنان روز چهارشنبه اعلام کردند که این طرح به توصیه پزشکانش به تاخیر افتاده است.

ده ها هزار یمنی روز چهارشنبه در صنعا پایتخت یمن و شش شهر بزرگ دیگر این کشور تظاهرات کردند و خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح شدند.

XS
SM
MD
LG