لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

رهبران قبيله ای اپوزيسيون يمن از مذاکره با دولت و برقراری آتش بس خبر می دهند


رهبران قبيله ای اپوزيسيون يمن از مذاکره با دولت و برقراری آتش بس خبر می دهند
رهبران قبيله ای اپوزيسيون يمن از مذاکره با دولت و برقراری آتش بس خبر می دهند

رهبران قبيله ای اپوزيسيون يمن می گويند با دولت وارد مذاکره شده اند و آتش بسی برقرار است که موقتا بيشتر نبردهای شروع شده از چند روز پيش با نيروهای امنيتی را متوقف می کند.

اعلاميه ديروقت جمعه در اين زمينه پس از آن منتشر شد که شورشيان ضمن تصرف يک اردوگاه نظامی پاسداران دولت در حومه صنعا فرمانده اردوگاه را کشتند.

رهبران قبيله ای همچنين از کشته شدن شش رزمنده اپوزيسيون در زدوخورد با نيروهای نظامی خبر می دهند. آژانس های خبری اظهارات بعضی ديگر از منابع قبيله ای را نقل کرده اند که می گويند جت های ارتش يمن اردوگاه در تصرف شورشيان را بمباران کرده اند.

اين زدوخوردها هنگامی رخ می دهد که هزاران معترض در جريان تظاهراتی ضد دولتی در سراسر يمن به خيابان ها رفتند و خواستار پايان حکمرانی علی عبدالله صالح رئيس جمهوری يمن شدند.

خبرگزاری رويترز می گويد بعضی از معترضين در جريان حمل تابوت های حامل کشته شدگان در اعتراض های اخير، کبوترهائی سفيد نيز به آسمان می فرستادند، و اين در حالی بود که وفاداران به دولت نيز در فاصله ای چند کيلومتری تظاهرات خود را برپا کرده بودند.

نيروهای امنيتی يمن با وفاداران به شيخ صادق ال احمر، رهبر قبيله حاشد درگير نبردهائی هستند که شديد ترين تهديدها عليه آقای صالح پس از سه ماه اعتراض های اپوزيسيون محسوب می شود.

شاهدان و فعالان می گويند قريب ۱۰۰ نفر در اين هفته در زدوخوردهای دو طرف کشته شدند.

در همين حال رزمندگان قبيله ای وفادار به شيخ عبدالمجيد ال زيندانی که با خانواده ال احمر متحد است و به عنوان يک تامين کننده بودجه برای تروريست ها با تحريم های آمريکائی روبروست، با نيروهای وفادار به دولت می جنگند.

در تحولی جداگانه، هند امروز اعلام کرد به تمامی اتباع آن کشور در يمن توصيه کرده است آن کشور را ترک کنند. وزارت امور خارجه هند تشديد خشونت را دليل اين تصميم ذکر کرده است. قريب ۱۱ هزار هندی در يمن زندگی می کنند.

آقای صالح از ترک قدرت پس از سی سال حکومت مطلق بريمن امتناع می ورزد.

XS
SM
MD
LG