لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

اجرای حکم قطع دست يک سارق در زندان يزد


دست یک دزد، به حکم دادگاه در محوطه زندان مرکزی یزد و در حضور زندانیان دیگر، قطع شد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، حکم قطع دست اين سارق ۳۲ ساله، متهم به چهار فقره سرقت، پس از تاييد دیوان عالی کشور و رد درخواست «عفو» او اجرا شده است. در گزارش ها هویت فرد مشخص نشده و تنها حروف اول نام و نام خانوادگی او ذکر شده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که یک هفته پیش دادگاهی در تهران، از صدور حکم قطع دست یک جوان ۲۱ ساله در تهران خبر داد که خرداد گذشته از یک قنادی در تهران سرقت کرده بود.

خبرگزاری فارس می نویسد قاضی گيوکی، ریيس شعبه ۱۱۵۶ مجتمع قضايی بعثت، به دلیل شکستن در و گاو صندوق قنادی، برای این جوان حکم قطع دست صادر کرده است. طبق اين گزارش، او همچنين به استرداد اموال، ۶ ماه حبس بابت تخريب، پرداخت ديه و ۶ ماه حبس بابت تمرد از دستور مأموران پليس محکوم شده است.

همچنین حدود دو هفته پیش دادستانی مشهد از قطع دست یک زندانی متهم به سرقت در زندان این شهر و در مقابل چشم زندانیان دیگر خبر داده بود.

در تیرماه ۱۳۸۹ نیز حکم قطع دست پنج متهم به سرقت در همدان به اجرا در آمد.

مدافعان حقوق بشر می گویند انواع مجازاتی چون قطع دست، سنگسار و شلاق زدن خلاف قوانین حقوقی جهان امروز است و جمهوری اسلامی ایران را به دلیل صدور چنین احکامی مورد انتقاد شدید قرار می دهند. سازمان عفو بین الملل پیشتر گفته است مجازات هایی از این دست، غیرانسانی و مصداق شکنجه است.

این احکام در ایران بر اساس «قانون مجازات اسلامی» صادر می شوند. قانون مجازات اسلامی در ایران پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ جایگزین قوانین کیفری شد.

XS
SM
MD
LG