لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۵۰

يانوکوويچ می گويد برنده انتخابات اوکراين است اما تيموشنکو اين ادعا را رد می کند


برپايه شمارش ۹۴ درصد آراء ويکتور يانوکوويچ نامزد ۵۹ ساله طرفدار مسکو بيش از ۴۸ درصد آراء خود را پيروز در انتخابات روز يکشنبه اوکراين اعلام کرده است.

اما خانم يوليا تيموشنکو نخست وزير ۴۹ ساله اوکراين که درسال ۲۰۰۴ ميلادی به همراه ويکتور يوشچنکو و صدها هزار شهروند معترض موفق به حذف آقای يانوکوويچ از صحنه انتخابات تنش آلود آن زمان در اوکراين شد، حاضر به قبول شکست نشده است. خانم تيموشنکو حدود ۴۶ درصد آراء را کسب کرده است.

در همين حال ستاد انتخاباتی خانم تيموشنکو در روز يکشنبه طرفداران نامزد رقيب را به کارشکنی و بی نظمی در حوزه های رأی گيری منطقه شرقی دونسک متهم کرد که منطقه زير نفوذ ويکتور يانوکوويچ و طرفدارانش محسوب می شود.

الکساندر تورچينف معاون نخست وزير اوکراين و رئيس ستاد انتخاباتی خانم تيموشنکو در يک کنفرانس خبری در کيِف همچنين به مرگ يک عضو کميسيون برگزاری انتخابات در مناطق غربی و ضرب و شتم عضو ديگری از آن کميسيون در منطقه دونسک اشاره کرد.

آقای تورنيچف می گويد نتايج شمارش آراء در حوزه هايی در شرق اوکراين که نمايندگان ستاد يوليا تيموشنکو اجازه حضور و فعاليت پيدا نکرده اند را در دادگاه به چالش خواهد کشيد.

رئيس ستاد انتخاباتی خانم تيموشنکو همچنين صحت نزديک به يک و نيم ميليون رأی عمدتا در منطقه دونسک را زير سوال برد.

اين آراء متعلق به افراد بيماری است که اجازه شرکت در انتخابات بدون خروج از خانه هايشان را داشتند.

قرار است نتايج رسمی انتخابات رياست جمهوری اوکراين اواخر هفته جاری اعلام شود.

شش سال پيش آقای يانوکوويچ در برابر ويکتور يوشچنکو در نتايج رسمی انتخابات برنده اعلام شد اما با اعتراض عمومی به تقلب در انتخابات که به انقلاب نارنجی مغروف است روبرو شد و در انتخابات مجدد آقای يوشچنکو برنده شد.

XS
SM
MD
LG