لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

هک شدن یک میلیارد کاربر سرویس ایمیل یاهو؛ سهام یاهو سقوط کرد


پس از آن که یاهو از دومین نفوذ و افشای گسترده اطلاعات کاربران خود خبر داد و باعث شد تا معامله آن با شرکت مخابراتی ورایزون دچار تردید شود، سهام شرکت یاهو نیز روز پنجشنبه تا پنج درصد سقوط کرد.

شرکت یاهو مستقر در سیلیکون ولی در کالیفرنیا شامگاه چهارشنبه از حمله سایبری سال ۲۰۱۳ خبر داد که اطلاعات بیش از یک میلیارد کاربر را به خطر انداخته و بزگترین نفوذ به سیستم آنلاین در تاریخ به شمار می رود.

پیشتر در ماه سپتامبر یاهو از یک حمله سایبری دیگر خبرداده بود بود که به بیش از ۵۰۰ میلیون حساب حمله کرده بود. یاهو آن زمان گفت که این حمله از سوی چندین هکر انجام شده است.

ورایزون در حال حاضر به دنبال متقاعد کردن یاهو به ترمیم شرایط توافقنامه به شکلی است که این دزدی اطلاعاتی را نشان دهد.

ورایزون تهدید کرده در صورتی که یاهو به خواسته اش گردن ننهد به دادگاه شکایت می کند. این شرکت پیشتر گفته بود که به دنبال حمله سایبری ماه سپتامبر در حال بازنگری در متن معامله بوده است.

همزمان مارک وارنر سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیا گفت که به دنبال اقدامات امنیت سایبری یاهو است.

او گفت: «حمله دوم مرا بر آن داشت که کمپانی یاهو را زیر فشار بگذارم که دلیل ضعف دفاع سایبری شان چیست.»

این سناتور، هک شدن یاهو را «عمیقا مشکل ساز» توصیف کرد و گفت «اگر دزدی اطلاعاتی رخ بدهد، کاربران نباید سه سال بعد از آن مطلع شوند.»

آقای وارنر افرود: اطلاع رسانی صحیح به کاربران امکان میدهد تا میزان آسیب را کاهش دهند.»

یاهو گفته در این دزدی سایبری احتمالا اسامی، آدرس ایمیل، شماره تلفن، تاریخ تولد، رمز ورود و در برخی موارد سوالهای امنیتی رمزگذاری شده کاربران به سرقت رفته است.

XS
SM
MD
LG