لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

آلفرد یعقوب زاده در پرتره


پرتره، آلفرد یعقوب زاده، ۱۱ دسامبر
پرتره، آلفرد یعقوب زاده، ۱۱ دسامبر
آلفرد یعقوب‌زاده متولد تهران است. در بحبوبۀ انقلاب ایران در سال ۵۷ خورشیدی یک دوربین کوچک عکاسی خرید و اجتماعات و اتفاقات آن‌روزها را در اولین تجربه‌اش به ثبت رساند. بعدتر با اشغال سفارت آمریکا و دیگر اتفاقات ریز و درشت ماه‌های اول انقلاب و نهایتا جنگ ایران و عراق، آلفرد این فرصت را یافت تا با خبرگزاری‌ها و آژانس‌های معتبر عکاسی جهان همکاری کند.
پس از آن آلفرد یعقوب‌زاده با عکاسی در لبنان، افغانستان، چچن، فلسطین، سومالی، ترکیه و دیگر نقاط جهان نامی برای خود در دنیای عکاسی خبری و جنگ دست و پا کرد. عکاسی که برای به تصویر کشیدن اتفاقات جهان پیرامونش بسیار خطر کرده ، بارها زخمی شده و حتی دو بار در مناطق جنگی به گروگان گرفته شده است .

عکس‌های آلفرد در این سال‌ها بر جلد نشریات معتبر جهان از اشپیگل و نیوزویک گرفته تا لیبراسیون و پاری مچ نقش بسته‌است. این عکاس خبری ۵۵ ساله، تا به حال جوایز بسیاری را در زمینه عکاسی کسب کرده است که از مهمترین آنها می‌توان به جایزه ارزشمند «ورلد پرس فوتو» اشاره کرد. او علاوه بر این تا به حال دوبار عضو هیات داوران این جشنواره نیز بوده‌است. اما موفقیت‌های او تنها به حوزه جنگ محدود نمی‌شود؛ آلفرد با چاپ مجموعه عکس‌هایی در زمینه مد، ادیان، آیین‌ها، زنان و ورزش توجه صاحب‌نظران در زمینه عکاسی را به خود جلب کرده است.

پرتره این بار به سراغ آلفرد یعقوب زاده رفته است و از او دربارۀ تجربیاتش، خانواده اش، دغدغه هایش و دلبستگی هایش پرسیده است.

این گفتگو را از اینجا ببینید
XS
SM
MD
LG