لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

همکاری آهنگسازان و خوانندگان یهودی تبار در موسیقی و ترانه های ویژه روز میلاد مسیح


همکاری آهنگسازان و خوانندگان یهودی تبار در موسیقی و ترانه های ویژه روز میلاد مسیح
همکاری آهنگسازان و خوانندگان یهودی تبار در موسیقی و ترانه های ویژه روز میلاد مسیح

امسال «باب دیلان» Bob Dylan خواننده و ترانه سرای یهودی تبار آمریکایی با انتشار آلبومی از مجموعه ترانه های شناخته شده «کریسمس» مردم و به ویژه دوستداران خود را حیرت زده کرد.

باب دیلان از سرشناس ترین چهره های صحنه موسیقی راک و فولکلوریک آمریکا که نام اصلی او «رابرت زیمرمن» است و در یک خانواده یهودی به دنیا آمده و رشد و نمو کرده در این آلبوم ترانه های شناخته شده ای چون «سرزمین حیرت آور زمستان»Winter Wonderland و حتی« الان بابا نوئل می آید» Here Comes Santa Clause را خوانده است. حیرت آورتراز آن این است که باب دیلان در این آلبوم استثنائی برخی از احساساتی ترین و عمیق ترین ترانه های مربوط به ولادت عیسی مسیح ازجمله ترانه هایی چون «اولین نوئل» و ترانه مذهبی «بیایید ای پیروان وفادار» O Come all Ye Faithful را به صورت تازه ای بازخوانی کرده است.

باب دیلان در تنها مصاحبه ای که در رابطه با این آلبوم تازه با «باب فلانگان» خبرنگار شبکه تلویزیونی «ام تی وی»MTV داشته است می گوید: «ترانه های کریسمس هم مثل ترانه های فولکلوریک آمریکا بخش جدانشدنی از زندگی من بوده است. چگونه می توانستم از میان این ترانه ها فقط برخی از آن ها را انتخاب کنم؟»

آن هایی که در طول سال ها زندگی حرفه ای «باب دیلان» را دنبال کرده اند به خاطر دارند که این حماسه سرای فولکلوریک آمریکایی در اواخر دهه ٧٠ میلادی دین خود را به مسیحیت تغییر داد. او بعدها پس از تجربیاتی طولانی و چندگانه در زمینه موسیقی فولکلور و «بلوز» یک بار دیگربه ریشه های یهودی خود بازگشت وبخشی از آثار خود را به ریشه یابی موسیقی روز آن زمان اختصاص داد.

باب دیلان بهتراز همه می داند که چگونه محبوبیت بخش عظیمی از ترانه های شناخته شده و مورد پسند مسیحیان آمریکا در دوران موسوم به «کریسمس» و جشن میلاد مسیح مدیون مشارکت موسیقی دان ها، آهنگسازان و خوانندگان یهودی تبار است.

یکی از نخستین ترانه های محبوب کریسمس در سال ۱۹۴۱ ترانه غمگین «کریسمس سفید» است که توسط بینگ کرازبی، خواننده و بازیگر قدیمی فیلم های موزیکال هالیوود خوانده شده است. در این ترانه سودازده، بینگ کرازبی، درباره آرزوی خود که داشتن یک شب کریسمس همراه با بارش برف است می خواند. کریسمسی که در آن درختان سرو با پوششی از برف سفید زیر تابش نورماه می درخشند. سراینده یهودی تبار این ترانه محبوب و قدیمی «اسرائیل بالین» است که بیشتر با نام حرفه ای که بعدها برای خود برگزید شناخته می شود: اروینگ برلین!

از آن تاریخ به بعد، آهنگسازان و ترانه سرایان یهودی تبار نقش مهم وحتی کلیدی در خلق ترانه های مربوط به روز میلاد مسیح داشته اند. ترانه هایی چون «بلوط ها روی آتش»، «بگذاربرف ببارد»، «تا کریسمس بازمی گردم» و «رودولف، گوزن دماغ قرمز» تنها برخی از این ترانه های محبوب و شناخته شده دوران کریسمس را تشکیل می دهند. حتی به تازگی کتابی نیز درباره این ترانه ها و چگونگی پیدایش آن ها و هنرمندانی که در ساختن آن دست داشته اند نوشته شده است.

درسال ١٩۶٧ باربارا استرایسند، خواننده و بازیگر یهودی تبارسینما، «آلبوم کریسمس» خود را به بازار عرضه کرد. در آن زمان بیش از ۵ میلیون نسخه از این آلبوم تنها در ایالات متحده آمریکا به فروش رسید. بنا بر گزارش «انجمن صنفی آهنگسازان آمریکا»، استرایسند در سال ٢٠٠١ آلبوم دیگری را به صورت بخش بعدی و ادامه آلبوم پیشین به بازار عرضه کرد که «خاطرات کریسمس» نام داشت. آلبومی که برای فروش بالای یک میلیون نسخه در نخستین روزهای انتشار جایزه پلاتین موسیقی (RIAA) را برای این خواننده به همراه داشته است.

امسال «نیل دایموند»، یکی از محبوب ترین خوانندگان یهودی تبار آمریکا تازه ترین آلبوم کریسمس خود را به نام «یک چری چری کریسمس»A Cherry Cherry Christmass را به بازارداد. در این آلبوم نیل دایموند Neil Diamond پنج ترانه تازه مربوط به میلاد مسیح ساخته و این ترانه ها را برای نخستین بار در این آلبوم تازه ارائه داده است. سه ترانه دیگراین آلبوم تفسیرهای تازه ای است از ترانه های قدیمی تری چون«کریسمس سفید» White Christmass اروینگ برلین.

آلبوم تازه نیل دایموند با یک قطعه کمدی توسط کمدین یهودی تبار«آدام سندلر» به پایان می رسد که در آن این بازیگر ضمن خواندن ترانه ای به نام Happy Chanuka نام برخی از معروف ترین هنرمندان و بازیگران یهودی تبار ازجمله «کرک داگلاس»، «دایانا شور» و دو ستاره فیلم «پیشتازان فضا» «ویلیام شتنر» و «لئونارد نیموی» را آورده است.

نیل دایموند دراین مورد می گوید: «دلم می خواست بخشی از این آلبوم را هم به هم کیشان خودم اختصاص بدهم. چراکه ما یهودی تبارها همیشه در دوران جشن کریسمس خودمان راکمی جدا از دیگران حس می کنیم.»

نیل دایموند درادامه این سخنان به خبرنگار روزنامه لندن تلگراف می گوید: «به نظر من موسیقی کریسمس فقط مختص به مسیحیان نیست بلکه نوعی موسیقی است که با عمیق ترین گوشه های درونی همه مردم جهان از هر دین و مذهب و آئینی که باشند ارتباط برقرارمی کند واثرگذار است.»

«نیل سداکا» آهنگساز و خواننده معروف دهه ٧٠ میلادی آمریکا که آلبوم «معجزه کریسمس» او در ایام کریسمس سال گذشته مورد توجه قرار گرفت یکی دیگر از خوانندگان یهودی تباری است که به دوران کریسمس و ترانه های آن به صورت مذهبی نگاه نمی کند: «من هر چند به یهودی بودن خودم افتخار می کنم اما هرگز آدم مذهبی نبوده ام. به نظر من کریسمس دورانی است که اعضای خانواده و دوستان فرصتی می یابند تا گردهم جمع شوند. من هر وقت به ترانه «کریسمس سفید» بینگ کرازبی گوش می دهم به خودم می گویم ترانه های کریسمس باید تمام سال از رادیوها پخش شود تا مردم از آن ها لذت ببرند.»

نیل سداکا می گوید: «من پس از فارغ التحصیلی از مدرسه موسیقی «جولیارد» در نیویورک به عنوان یک پیانیست کنسرت کارهای هنری خودم را آغاز کردم. برای من چیزی که در وحله اول اهمیت دارد فقط و فقط موسیقی است و بعد فکر می کنم که این موسیقی به چه موضوع یا مسئله ای بستگی دارد.»

«بری مانیلو» آهنگساز، ترانه سرا و خواننده روس تبار یهودی که از نوجوانی در نیویورک زندگی کرده است سال گذشته آلبوم کریسمسی را منتشر کرده است که «در تکاپوی کریسمس» نام دارد. او هم معقتد است این رابطه او با موسیقی و آهنگسازی است که اهمیت دارد و نه این که این آهنگ به چه مناسبتی ساخته شده است: «اگر میلاد مسیح و وقایع مربوط به آن مرا برانگیزد که ترانه یا ترانه هایی به این مناسبت بسازم همین برای من بس است. چه اهمیتی دارد اگر من مسیحی باشم یا یهودی؟ من افتخار می کنم که می توانم یک آلبوم کریسمس را به مجموعه کارهایم اضافه کنم.»

XS
SM
MD
LG