لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

آيا دولت می تواند درخت کريسمس در مکان های عمومی قرار دهد؟


آيا دولت می تواند درخت کريسمس در مکان های عمومی قرار دهد؟
آيا دولت می تواند درخت کريسمس در مکان های عمومی قرار دهد؟

کريسمس نزديک می شود و بار ديگر اين بحث مطرح می شود که در کشوری چون آمريکا که دين رسمی ندارد و همه اديان را محترم می شمارد آيا دولت می تواند درخت کريسمس را در مکان های عمومی و دولتی قرار دهد يا نه؟

درخت کريسمس يکی از نمادهای اين فصل است. اما فرماندار ايالت رودآيلند می خواهد پس از اين نام کريسمس از روی کاجی که نمادی از اين ايام است، برداشته شود.

از آنجا که ۸۰ درصد آمريکاييان مسيحی هستند و کريسمس را به عنوان تولد عيسی مسيح جشن می گيرند اين تصميم برخی از آنان را خشمگين کرده است.

جنس کراوس، سخنگوی يک سازمان زنان مسيحی، می گويد: ما ساير اديان را هم تجليل می کنيم. بنابراين بايد بتوانيم مسيحيت را جشن بگيريم و بايد نمادهای آن در مکان های عمومی به نمايش گذاشته شود. اين بخشی از آمريکايی بودن ماست.

اريکا سيمن در دانشگاه جورج تاون واشنگتن، «دين در زندگی آمريکاييان» را تدريس می کند. او می گويد: مساله درخت کريسمس در واقع در رابطه با جدايی دولت از دين است، يعنی يکی از قوانين آمريکا.

اريکا سيمن معتقد است: مساله اين نيست که کريسمس يا دين را از جامعه آمريکايی گرفت. نگرانی از آن است که اين درخت و نام آن به گونه ای به دولت ربط داده شود و دولت از آن حمايت کند.

کريسمس يکی از تعطيلات دولت فدرال است و دادگاه های کشور حکم داده اند که درخت کريسمس يک نماد سکولار برای اين ايام است و معنای مذهبی ندارد. در نتيجه می توان درخت کريسمس را در مکان های عمومی و دولتی قرار داد.

ولی همه اين درخت را نمادی سکولار نمی دانند.

جنس کراوس می گويد: تمام اين نمادها برای من نشان از عيسی مسيح دارد.

اريکا سيمن می افزايد: بهترين کار اين است که در جامعه ای چون آمريکا که فرهنگ و اديان مختلف در کنار يکديگر زندگی می کنند دولت در بحث های مذهبی، شرکت نکند.

XS
SM
MD
LG