لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۴۱

کريسمس به همراه شادی و غم در گوشه و کنار جهان برگزار شد


کريسمس به همراه شادی و غم در گوشه و کنار جهان برگزار شد

پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک های جهان، روز يکشنبه حملات روز کريسمس به چند کليسا در فيليپين و نيجريه را محکوم کرد.

پرزدينت باراک اوباما در روز کريسمس از نيروهای نظامی آمريکا در هاوايی، ديدن کرد. همچنين امسال ايالت کارولينای شمالی در آمريکا نخستين کريسمس سفيد خود را در سال های اخير و با بارش برف جشن گرفت.

در استراليا در حراج روز پس از کريسمس شمار زيادی از خريداران با ايستادن در صفهای طولانی در فروشگاه های شهر سيدنی به استقبال سال نو مسيحی رفته و جنب و جوش تازه ای به اين شهر بخشيدند.

پاپ بنديکت شانزدهم روز يکشنبه، ۲۶ دسامبر، حملات اخير به کليساها را در برخی از کشورهای جهان محکوم کرد. پاپ بنديکت که از پنجره محل سکونت خود با زائران و گردشگران در ميدان سن پيتر سخن ميگفت تأکيد کرد که حملات روز کريسمس در فيليپين و نيجريه و همچنين حمله انتحاری اخير در پاکستان وی را اندوهگين ساخته است. پاپ بنديکت گفت: «با تاسفی عميق از حمله به کليسای کاتوليک ها در فيليپين هنگامی که مراسم تجليل از کريسمس در آن اجرا ميشد و همچنين حملات ديگری به کليساهای مسيحيان در نيجريه خبردار شدم. در برخی نقاط ديگر جهان مانند پاکستان نيز دوباره خونريزی شده است.»

در شمال شرقی نيجريه دو کليسا در روز کريسمس هدف حمله قرار گرفت و طی اين حملات شش تن جان خود را از دست دادند. در رويدای ديگر و در اثر انفجار بمب در يک کليسای کاتوليک در جزيره جولو در فيليپين شش تن، زخمی شدند. در حمله انتحاری اخير در پاکستان نيز دست کم ۴۰ تن جان خود را از دست دادند.

اما در رويدادی ديگر باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا در سفری از پيش اعلام نشده از پايگاه تفنگداران نيروی دريايی آمريکا در هاوايی، ديدن کرد. پرزيدنت اوباما طی اين ديدار از نيروهای نظامی آمريکا به خاطر خدمات آنان و همچنين دور بودن از خانوادهای خود در ايام تعطيلات کريسمس، تقدير کرد.

ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، در اين سفر پرزدنت اوباما را همراهی ميکرد. آنها طی اين ديدار حدود يک ساعت از وقت خود را صرف دست دادن و گفتگو با نيروهای نظامی آمريکايی مستقر در هاوايی کردند. اين سومين سال پياپی است که پرزيدنت اوباما در ايام کريسمس از اين پايگاه ديدن ميکند. طی اين ديدار پرزدينت اوباما رسماً سخنرانی نکرد اما به گونه ای خودمانی با برخی از اعضای پايگاه گفتگو کرد. طی اين سفر ماليا و ساشا، دختران پرزيدنت اوباما، در خانه ای ويلايی در جزيده کايلوا، اقامت داشتند.

گفتنی است پرزيدنت اوباما و ميشل اوباما روز کريسمس را با جمع کوچکی از اعضای فاميل و دوستان نزديک خود، جشن گرفتند.

از سوی ديگر بارش سنگين و غير عادی برف در بخشهای جنوبی ايالات متحده به کريسمس امسال جلوه ای خاص بخشيد، و آمد و شد را نيز برای بسياری از مسافران دشوار کرد. روز شنبه بسياری از فرودگاه های آمريکا صدها پرواز را لغو کردند . در کارولينای شمالی از سال ۱۹۸۹ تا کنون در ايام کريسمس برف نباريده بود و اين نخستين کريسمس سفيد برای ساکنان اين ايالات دراين سالها محسوب ميشود.

کارل کاهورن، مامور آتش نشانی در بخش بانکوم کارولينای شمالی، ميگويد: « تعداد تصادفات زياد بود. طی روز در بيشتر نقاط شهر تصادف داشته ايم.» خدمات ملی آب و هوايی شهر اَشويل در کارولينای شمالی ميزان بارش برف در هر ساعت را ۲و نيم سانتی متر اعلام کرد و اعلام کرد که عبور از جاده های کوهستانی اين ايالت تنها با خودروهايی که به سامانه های چهار چرخ مُتحرک مجهزند امکان پذير خواهد بود.

در همين حال حراجهای بزرگ روز پس از کريسمس بسياری از خريداران را به فروشگاهای بزرگ می کشاند. امسال و در استراليا هوای خوب صدها نفر را برای يافتن کالاهای مرغوب اما حراج شده به فروشگاه ها کشاند. بسياری از آنها شب را پشت درهای فروشگاه های شهر سيدنی و ديگر نقاط کشور و در انتظار باز شدن فروشگاه ها سپری کردند. خريداری که در انتظار باز شدن فروشگاه می گويد: «سعی ميکنم همه اجناس فروشگاه را پيش از اينکه ديگران به آنها دست پيدا کنند بخرم.» قيمت برخی از لباسها و اجناس اين فروشگاه ها بيش از ۵۰ درصد کاهش يافته بود. يکی از فروشگاه های بزرگ شهر ساعت ۵ بامداد و با شمارش معکوس درهای خود را بروی مشتريان مشتاق خود بار کرد. اما در آمريکا هوای برفی کشور در فروش بعد از کريسمس تأثير ديگری داشت گرچه تاکنون فروشگاه ها سال خوبی را گزارش کرده اند.

XS
SM
MD
LG