لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

ديدار معاون رييس جمهوری چين از کاليفرنيا در پايان سفر به آمريکا


ديدار معاون رييس جمهوری چين از کاليفرنيا در پايان سفر به آمريکا
ديدار معاون رييس جمهوری چين از کاليفرنيا در پايان سفر به آمريکا

شی جين پينگ، معاون رييس جمهوری چين، روز شنبه آمريکا سفر پنج روزه خود را از آمريکا به پايان رساند و عازم ايرلند شد.

در آخرين مرحله ديدار خود از ايالات متحده ضمن ابراز تمايل به نزديکی بيشتر در مناسبات دو کشور چين و آمريکا، گفت آمريکاييان از مناسبات تجاری با چين، بهره زيادی می برند

شی جين پينگ، معاون رييس جمهوری چين، سفر چهار روزه خود به آمريکا را با شرکت در يک کنفرانس تجاری در شهر لس آنجلس آغاز کرد. کنفرانسی که به ميزبانی وزارت بازرگانی چين برگزار شده بود.

معاون رييس جمهوری چين قرار است سال آينده خود در مقام رياست جمهوری اين پرجمعيت ترين کشور جهان قرار گيرد.

بخش ناخوشايند حضور آقای شی در لس آنجلس، به قول سخنگوی پليس آن شهر، اجتماع تعداد زيادی از معترضان به مواضع دولت چين در برخورد با مسائل تبت بود که در مقابل محل برگزاری کنفرانس صورت گرفت.

جری براون، فرماندار ايالت کاليفرنيا، و آنتونيو ويلارِگوسا، شهردار لس آنجلس، هر دو ضمن ابراز خوشنودی از مناسبات آمريکا و چين، گفتند دو کشور از لحاظ تجاری و صنعت جهانگردی با يکديگر ارتباط ناگسستنی دارند.

چين شريک تجاری بزرگی برای لس آنجلس به شمار می رود. لس آنجلس به واسطه موقعيت جغرافيايی خود و مجاورت با اقيانوس آرام از قبل مناسبات تجاری با چين، و امکانات شغلی زيادی که در نتيجه اين مناسبات ايجاد شده، منافع قابل توجهی کسب کرده است.

پيش بينی می شود، ارزش معاملات تجاری چين و آمريکا در آينده نزديک از مرز ۵۰۰ ميليارد دلار بگذرد.

شی جين پينگ بعد از پايان کنفرانس تجاری لس آنجلس همراه با جو بايدن، همتای آمريکايی خود، از دبيرستانی در حومه لس آنجلس، مرکز مطالعات آسيايی که با هدف تشويق دانش آموزان آمريکايی به تحصيل در چين تأسيس شده است، ديدن کرد.

آقای بايدن در اين ديدار به دانش آموزان گفت، وی و رييس جمهوری آمريکا معتقدند مهمترين عامل بهبود مناسبات چين-آمريکا گسترش فرصتهای آموزشی برای دانش آموزان آمريکايی در چين است.

با وجود بار ديپلماتيک مثبت سفر معاون رياست جمهوری چين به آمريکا، برخی از مسائل مورد اختلاف دو کشور در زمينه معاملات کشاورزی هنوز حل نشده باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG