لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

گزارش: نود و دومين سالروز پايان جنگ جهانی اول برگزار شد


گزارش: نود و دومين سالروز پايان جنگ جهانی اول برگزار شد

ميليونها نفر در سراسر بريتانيا روز پنجشنبه با برگزاری دو دقيقه سکوت نود و دومين سالروز پايان جنگ جهانی اول را گرامی داشتند. اين در حالی است که دهها و دهها نفر از سربازان بريتانيائی در سالهای اخير طی جنگ های عراق و افغانستان کشته شده اند.

صدها نفر در ميدان «ترافالگار» در مرکز لندن در زير آسمان خاکستری و هوای مرطوب آن شهر گرد هم آمدند تا به آوای شيپور يک شيپورچی پس از اعلام دو دقيقه سکوت، گوش کنند. مراسمی که مردم بطور گسترده ای در سراسر بريتانيا آن را مشاهده می کردند.

در موزه ملی باغ «استافورد شاير» جنگ آزمودگان، ارتشی ها و مقامات برجسته برای برگزاری مراسم روز ترک مخاصمه گرد هم آمدند، مراسمی که حلقه گل های خشخاش آن يادآور ميليون ها نفر از شهروندان فرانسوی و بلژيکی بود که طی جنگ جهانی اول در دشتهای پوشيده از گلهای قرمز شقايق جان خود را از دست داده بودند.

در مراسم ويژه ديگری در شهر «ووتُن باست» در بريتانيا نيز ياد کسانی که طی جنگ های افغانستان و عراق جان خود را از دست داده اند، گرامی داشته شد.

شهر «ووتُن باست» در سال های اخير با توجه به چگونگی احترام مردم شهر نسبت به تابوت سربازانی که جان خود را در دو جنگ افغانستان و عراق از دست داده و به خاک خود بازگشته بودند، در بريتانيا شهرت يافت.

موافقت ترک مخاصمه بين آلمان و متحدانش به يک جنگ چهار ساله -- جنگ جهانی اول—پايان داد، موافقت نامه ای که در ساعت يازده روز يازدهم يازدهمين ماه سال ميلادی به امضاء رسيد.

در همين حال روز پنجشنبه در فرانسه نيز مراسم ديگری به همين مناسبت در جريان بود.

در هوای سرد و مرطوب پاريس، نيکلا سارکوزی رييس جمهوری فرانسه حلقه گلی را بر مزار سرباز گمنام گذارد تا احترام مردم فرانسه را نسبت به جانباختگان جنگی ادا کند. فرانسه طی جنگ جهانی اول يک ميليون و سيصد هزار نفر از سربازان خود را از دست داد. ارتشی که مرکب از ۸ ميليون و چهارصد هزار سرباز بود.

فرانسه آخرين سرباز کارآزموده خود را که طی جنگ جهانی اول برای آن سرزمين جنگيده بود، ۲ سال پيش از دست داد. «لازار پونتيچلی» آخرين سربازی بود که در جنگ جهانی اول خدمت کرده بود، يک فرانسوی ايتاليايی الاصل.

رييس جمهوری فرانسه همچنين از لوحه يادبودی پرده برداشت که در آن نام ۲۵۰۰ دانش آموز دبيرستانی آمده بود. دانش آموزانی که شجاعانه در روز يازدهم ماه نوامبر سال ۱۹۴۰ ميلادی تصميم گرفتند پايان جنگ جهانی اول را در پاريس گرامی بدارند، شهری که در آن روزها توسط سربازان آلمانی، اشغال شده بود. يک هزار نفر دانش آموز از آن گروه ۲۵۰۰ نفری توسط سربازان آلمانی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG