لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۱

مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول با حضور رئیس جمهوری آمریکا و رهبران هفتاد کشور جهان


پرزیدنت ترامپ همراه با رهبران هفتاد کشور جهان در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد پایان گرفتن جنگ جهانی اول که به دعوت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس برگزار شد، شرکت کرد.

دقیقا یکصد سال پیش، در یازدهمین ساعت یازدهمین روز ماه نوامبر، شعله ملتهب جنگ اول جهانی فروکش کرد.

به همین مناسبت، یکشنبه ۲۰ آبان/ ۱۱ نوامبر، مراسم بزگداشتی با حضور پرزیدنت ترامپ و ملانیا بانوی اول آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و ده ها تن دیگر از رهبران جهان به میزبانی امائول ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس برگزار شد.

آقای ماکرون در این سخنرانی ابراز امیدواری کرد که با درس عبرت گرفتن از آنچه در جنگ جهانی گذشته صلح و آرامش در جهان فراگیر شود.

او گفت: «زنده باد صلح بین مردم کشورها و دولتها. زنده باد کشورهای آزاد در جهان. زنده باد دوستی بین مردم کشورها و زنده باد فرانسه.»

پرزیدنت ترامپ در توئیتی با تجلیل از این مراسم، از رئیس جمهوری فرانسه برای برگزاری آن تشکر کرد.

پرزیدنت ترامپ در این روز همچنین از گورستان نظامی ایالات متحده در شهرک سورن در حومۀ غربی پاریس بازدید کرد و خاطره سربازان آمریکایی جانباخته در جنگ جهانی اول را گرامی داشت.

پیکرهای ۱۵۴۱ سرباز آمریکایی جنگ جهانی اول و ۲۴ سرباز گمنام کشته شده در جنگ جهانی دوم، در گورستان سورن، که در سال ۱۹۱۷ ایجاد شد، به خاک سپرده شدند. بر دیوار کلیسای کوچک گورستان نیز اسامی ۹۷۴ سرباز آمریکایی که هنگام جنگ در دریا ناپدید شدند، بر صفحه‌های برنز حک شده است.

بخشی از سخنان پرزیدنت ترامپ را در این مراسم از دقیقه ۱:۲۵ در فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

در بریتانیا، یکی از دولت‌های پیروز جنگ اول جهانی، ملکه الیزابت دوم به همراه خانواده سلطنتی و اعضای ارشد دولت بریتانیا در مراسم نثار گل بر سر مزار سربازان کشته شده در جنگهای بریتانیا شرکت کردند.

ملکه بریتانیا
ملکه بریتانیا

در واتیکان پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در سخنرانی به مناسبت این روز با مخاطب قرار دادن سیاستمداران جهان خواستار صلح و آرامش در جهان شد.

او گفت: «امروز صدمین سالگرد پایان جنگ اول جهانی است که به گفته پاپ پیشین، کشتار بی فایده بود. امروز ظهر به وقت محلی ما در رم، ناقوس تمامی کلیساها در اقصی نقاط جهان به صدا در خواهند آمد. صحنه‌های جنگ اول جهانی هشداری است برای تمامی کسانی که فرهنگ جنگ را مردود ندانسته و تلاشی برای عدم ورود به جنگ صورت نمی‌دهند. درگیری هنوز مردم بسیاری را به ستوه می آورد و به نظر می آید که هیچگاه درس نمی‌گیریم. درحالیکه که برای روح کشته شدگان دعا می کنیم، بلند فریاد آوریم که در صلح و نه جنگ، سرمایه گذاری کنیم. »

در جنگ اول جهانی دولتهای متفق شامل، بریتانیا، فرانسه، روسیه و ایالات متحده در برابر کشورهای متحدین شامل، امپراتوری‌ها‌ی آلمان، اتریش- مجارستان و عثمانی پس از چهار سال به پیروزی رسیدند.

از نتایج پایان این جنگ، پایان امپراتوری‌های آلمان، عثمانی اتریش-مجارستان و روسیه، تأسیس کشورهای جدید در اروپا و خاورمیانه و همچنین واگذاری مستعمرات آلمان، عثمانی و اتریش-مجارستان به دیگر قدرت‌ها بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG