لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۳۳

رئيس سازمان تجارت جهانی: ارزش حجم مبادلات جهانی در سال جاری افزايش خواهد يافت


رئيس سازمان تجارت جهانی: ارزش حجم مبادلات جهانی در سال جاری افزايش خواهد يافت

يکی از مهمترين پيامدهای بحرانهای مالی جهان در سال گذشته سقوط ارزش حجم مبادلات جهانی بود که چنين کاهشی در هفتاد سال گذشته بيسابقه بوده است. از ارزش حجم صادرات کالا در جهان ۲۳ درصد يعنی ۱۲ تريليون و ۱۵۰ ميليارد دلار و از ارزش صادرات خدمات تجاری ۱۳ درصد، يعنی ۳ تريليون و ۳۱ ميليارد دلار، کاسته شد.

در همين حال همزمان با بازسازی اقتصاد جهانی به گفته پاسکال لمی، رئيس سازمان تجارت جهانی، نور اميدی به چشم ميخورد. آقای لمی پيش بينی ميکند که ارزش حجم مبادلات جهانی در سال جاری افزايش يابد. اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی رشد تجارت جهانی در سال جاری را ۹ و نيم درصد برآورد کرده اند.

در آمريکا وزارت بازرگانی اعلام کرد که عليرغم کاهش رشد سود شرکتها، رشد اقتصادی آمريکا يعنی ارزش کل توليدات و خدمات داخلی کشور در سه ماهه آخر سال گذشته ۵ و ۶ دهم درصد بود. در گزارش وزارت بازرگانی همچنين آمده است که رشد سود شرکتها ظرف همين مدت ۶ و نيم درصد بوده که از شتاب آن نسبت به سه ماهِ پيش خود شش و دو دهم کاهش يافته است.

هفته گذشته بر ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا افزوده شد. بازارهای بورس اروپا نيز برای چهارمين هفته متوالی شاهد افزايش بهای سهام بودند. در آسيا پس از چهار هفته افزايش، هفته گذشته از ارزش شاخص های عمده سهام کاسته شد و اين در حاليست که در بازارهای ارزی جهان، بر ارزش دلار آمريکا در برابر يورو افزوده شد، و به بالاترين ارزش برابری خود در دو سال گذشته رسيد. و بالاخره به گزارش دانشگاه ميشيگان در ماه جاری بر اعتماد مصرف کنندگان به اقتصادی آمريکا افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG