لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

رئیس سازمان تجارت جهانی: همکاری با ایران بستگی به پیشنهادهای تهران دارد


روبترو آزوادو رئیس سازمان تجارت جهانی در کیپ تاون آفریقای جنوبی گفت "ما در مراحل اولیه قرار داریم، اما فکر می‌کنم حسن نیت و تعامل در این مسیر وجود دارد."
روبترو آزوادو رئیس سازمان تجارت جهانی در کیپ تاون آفریقای جنوبی گفت "ما در مراحل اولیه قرار داریم، اما فکر می‌کنم حسن نیت و تعامل در این مسیر وجود دارد."

روبرتو آزوادو رئیس سازمان تجارت جهانی روز پنجشنبه از تمایل اعضای این سازمان برای تعامل با ایران خبر داد و گفت این نهاد مشتاق همکاری با ایران است، اما این امر بستگی به پیشنهادهای ایران دارد.

ایران به عنوان بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی، پیشتر از علاقه خود برای پیوستن به این سازمان به عنوان گامی برای عادی سازی تجارت بین‌المللی به مجرد رفع تحریم‌ها خبر داده بود.

عضویت در این سازمان می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی ایران و تعامل با کشورهای دیگر کمک کند.

روبترو آزوادو طی یک نشست خبری در کیپ تاون در آفریقای جنوبی گفت "ما در مراحل اولیه قرار داریم، اما فکر می‌کنم حسن نیت و تعامل در این مسیر وجود دارد و امیدوارم که این فرآیند تا حد ممکن به سرعت به پیش رود."

ایران از سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی درآمده است. اما همچنان تلاش‌ها برای عضویت کامل آن در این سازمان ادامه دارد.

سازمان تجارت جهانی، سازمانی بین‌المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌کند. مقر این سازمان که ۱۶۲ عضو دارد، در شهر ژنو سوئیس قرار دارد.

رئیس جمهوری سوئیس پیشتر در سفر اخیر خود به ایران اعلام کرده بود که از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG