لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

وال‌استریت جورنال: دولت آمریکا برای گفت‌وگو با حوثی‌های یمن آماده می‌شود


روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی اعلام کرد دولت آمریکا در حال بررسی شروع مذاکرات با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن است تا به جنگ داخلی چهارساله در این کشور پایان دهد.

نشریه هیل روز چهارشنبه ششم شهریور ماه در گزارشی به نقل از وال استریت جورنال، می‌نویسد هدف این مذاکرات، متقاعد کردن عربستان سعودی برای حضور در مذاکراتی مخفیانه با شورشیان حوثی در عمان است تا مقدمات رسیدن به آتش‌بس بررسی شود. در این گزارش آمده است در صورت شروع چنین مذاکراتی، ریاست آن با کریستوفر هنسل، سفیر ایالات متحده در یمن، خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران از شورشیان حوثی یمن به عنوان نیروهای نیابتی خود برای جنگ غیرمستقیم با عربستان سعودی استفاده می‌کند.

حوثی‌ها چند ماه است که با استفاده از موشک و پهپاد، به اهدافی در خاک عربستان سعودی حمله می‌کنند. عربستان سعودی از جمهوری اسلامی به عنوان عامل پشت‌پرده این حمله‌ها یاد کرده و ایران را به تجهیز نظامی حوثی‌ها متهم می‌کند.

جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، پنج سال است ادامه دارد. تهران حامی حوثی‌های یمن است و عربستان سعودی در ائتلافی با کشورهای منطقه، از دولت این کشور حمایت می‌کند.

ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را به بی‌ثبات سازی در منطقه و از جمله یمن متهم می‌کند. مقام های آمریکا تاکنون در دو مراسم، بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن را نمایش داده اند.

سازمان ملل متحد وضعیت یمن را بدترین فاجعه انسانی جهان خوانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG