لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

وال‌استریت جورنال: اسرائیل و امارات با هماهنگی آمریکا چندین بار به صورت پنهانی درباره ایران گفت‌وگو کرده‌اند


روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی به نقل از برخی مقامات رسمی ایالات متحده بدون ذکر نام‌شان، خبر داد که گفت‌وگوهای محرمانه‌ای با برنامه‌ریزی ایالات متحده میان اسرائیل و امارات متحده عربی در مورد ایران انجام شده است.

در این گزارش که روز پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه منتشر شد و بخش‌هایی از آن در روزنامه‌های هاآرتص و تایمز اسرائیل هم بازتاب یافته، آمده است که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، موجبات این گفتگوها را فراهم آورده و تاکنون دو دیدار - یکی در بهار امسال و دیدار دیگر چندی پیش - برگزار شده است. در این گزارش زمان و مکان دقیق این گفتگوها ذکر نشده است.

به نوشته وال استریت جورنال این دیدارها در راستای کنفرانس امنیت خاورمیانه در ورشو و برداشتن قدم‌هایی در مقابله با تهدید ایران، ترغیب کشورهای اروپایی و خاورمیانه‌ای برای اتخاذ موضع قاطع‌تری در برابر ایران، و همچنین بهبود روابط اسرائیل با کشورهای عربی، بوده است.

دولت پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام این‌که توافق هسته‌ای نتوانسته مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه شود، از برجام خارج شد. به دنبال آن در دو نوبت تحریم‌‌های ایالات متحده علیه ایران، از جمله تحریم نفت ایران، بازگردانده شد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG