لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

دکتروف رمان نویس مشهور آمریکایی درگذشت


دکتروف رمان نویس مشهور آمریکایی درگذشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

«ای، ال، دکتروف» خالق آثاری همچون «رگتایم» و «بیلی باتگیت» در ۸۴ سالگی در اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت. دکتروف برنده چندین جایزه ادبی از جمله جایزه کتاب ملی آمریکا شده بود. باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی به این مناسبت دکتروف را یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکایی دانست که از کتابهایش بسیار آموخته است.

ای ال دکتروف رمان نویس برجسته آمریکایی معروف به تاریخ نویس خلاق تجربه های آمریکایی، در یکی از بیمارستان های نیویورک درگذشت.

دکتروف بعنوان یکی از برجسته ترین نویسندگان آمریکایی سده بیستم شناخته می شود. او طی بیش از پنجاه سال تجربه های آمریکایی را با نگاهی انتقادی درونمایه آثار خلاقانه اش قرار داد. منتقدان او را تاریخ نویس لحظات زندگی روزمره مردم آمریکا در دوران دشواری همچون جنگ داخلی، بحران اقتصادی بزرگ و مبارزه برای برابری نژادی در آمریکا می نامند.

رمان «رگتایم» معروف ترین و مطرح ترین اثر دکتروف است که اقتباس سینمایی آن با استقبال پرشور تماشاگران سینما روبرو شد. اثری که روایتگر مصایب یک نوازنده برجسته موسیقی سیاهپوست آمریکا در اوایل سده بیستم است.
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام توییتری خود دکتروف را یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکا دانست که از کتابهایش بسیار آموخته است.

دکتروف به پاس خلق آثاری همچون بیلی بتگیت، شایسته دریافت چندین جایزه معتبر ادبی از جمله کتاب ملی سال آمریکا شد.

دکتروف در واپسین رمانش «هومر و لنگلی» داستان واقعی دو برادر ساکن منهتن نیویورک را روایت می کند که باوجود ثروت انبوه، به کار جمع آوری آشغال در خانه شان می پرداختند.

دکتروف چهره ای شناخته شده برای کتابخوانان ایران است. شماری از کتابهای او به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG